Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności

Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Żukowo awansuje o niemal 20 miejsc w rankingu „Wspólnoty”

29 lipca 2020

Awans z miejsca 91 na 73 w kategorii „Miasta inne” zanotowało Żukowo w najnowszej edycji corocznego rankingu czasopisma „Wspólnota”.

Do awansu przyczynił się wzrost dochodu „per capita” Żukowa z 3739,39zł do 4093,17zł. Biorąc pod uwagę sklasyfikowane w tej kategorii miasta woj. Pomorskiego, lepszy wynik od Żukowa uzyskało tylko 5 miast nadmorskich (Krynica Morska, Jastarnia, Łeba, Hel, Władysławowo).

- To wynik konsekwentnych działań zachęcających do założenia i budowy firm w Gminie Żukowo, a także wyraz aktywności Naszych Mieszkańców – mówi Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski. - Dzięki temu możemy realizować dodatkowe zadania inwestycyjne, choćby w obszarze oświaty ogromnie niedofinansowanej w subwencji z budżetu państwa, do której z budżetu gminy musimy dołożyć 25 MLN złotych w tym roku. Możemy też wspierać projekty proekologiczne i prospołeczne.

Jak powstaje ranking? Jego autorzy dochody każdego samorządu dzielą przez liczbę ludności.

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – podkreślają autorzy rankingu.


Informację wprowadził(a): Piotr Lewna (2020-07-29)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę https://gops.zukowo.pl/Przekierowanie do informacji na temat OSP ŻukowoPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń BezpieczeństwaPolskie Sieci Energetyczne
Przekierowanie do strony Mapa Inwestycji Gminy Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij