Inwestycje - Węzeł integracyjny Żukowo oficjalnie otwarty! - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Inwestycje


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Węzeł integracyjny Żukowo oficjalnie otwarty!

6 czerwca 2022

Za nami oficjalne otwarcie węzła integracyjnego Żukowo! Spotkanie połączono z walnym zebraniem członków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonano na nowym parkingu zlokalizowanym przy ul. Tuwima w Żukowie. Oprócz niego, na żukowski węzeł składa się ok. 15 km zmodernizowanych dróg i wybudowanych ścieżek rowerowych.

- To jedna z największych inwestycji drogowych realizowanych na terenie naszej gminy w ostatnich latach, a przecież równolegle budujemy węzeł integracyjny Rębiechowo – mówi Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski. – Jestem przekonany, że inwestycja przełoży się przede wszystkim na bezpieczeństwo i komfort podróżowania kierowców samochodów i jednośladów.

W ramach zadania, przy planowanym dworcu Żukowo Wschodnie powstał wspomniany parking na 94 miejsca postojowe dla samochodów osobowych, 5 miejsc postojowych "kiss&ride", 2 miejsca postojowe dla pojazdów taxi, wraz z wiatą rowerową, infomatem, systemem Wi-Fi i infrastrukturą.

Bardzo dużą zmianę przeszła ul. Pożarna w Żukowie, przy której znajduje się między innymi Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żukowie. Nawierzchnia zmieniła się na kostkę, powstało oświetlenie, przebudowana została infrastruktura podziemna, droga przeszła też ogólną estetyzację. Dodatkowo powstało przy niej 17 miejsc postojowych.

W ramach inwestycji powstały również trasy rowerowe:

  • ul. Gdyńska na odcinku Małkowo - Żukowo,
  • ul. Kościerska w rejonie skrzyżowania z ul. Brzozową w Glinczu (trasa prowadząca przez Glincz, Otomino aż do ul. 3 Maja w Żukowie),
  • ul. Kartuska prowadząca z Żukowa w kierunku Kartuz (aż do wysokości jeziora Karlikowskiego w Borkowie),
  • ul. Elżbietańska prowadząca w kierunku Smołdzina aż do jeziora Głębokiego w Borkowie,
  • ul. Parkowa i Mickiewicza w Żukowie,
  • droga przez Rutki

Wykonawcą prac była Firma Budowlano-Drogowa MTM s. a. Całkowita wartość projektu to ok. 14,8 mln zł, z czego ok. 6,2 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

Węzeł w Żukowie jest jednym z 26 centrów przesiadkowych budowanych na terenie naszej metropolii w ramach współpracy z Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. W ramach wszystkich inwestycji powstanie łącznie ponad 2800 miejsc parkingowych dla samochodów, blisko 2500 miejsc dla rowerów oraz zbudowanych będzie ponad 110 km dróg rowerowych. Wartość wszystkich projektów to ponad 750 mln zł, w tym 330 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich.


Informację wprowadził(a): Piotr Lewna (2022-06-06)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryPrzekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowanie do strony Mapa Inwestycji Gminy Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij