Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

W trosce o zmniejszenie kosztów Burmistrz i Rada Miejska apelują do Prezydenta o uruchomienie w Polsce systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań

3 kwietnia 2019

Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski wraz z Radą Miejską zaapelowali do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka o uruchomienie ogólnopolskiego systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań typu PET, szklanych typu butelki po napojach oraz aluminiowych typu puszki po napojach.

Za wprowadzeniem wspomnianego systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań zwrotnych opowiedziały się dotychczas, postulując niniejsze rozwiązanie w Ministerstwie Środowiska, m.in. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Recyklingu czy Polski Związek Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych.

W Niemczech system działa już od 2003 roku, odzyskuje się ponad 90% butelek PET. Niemcy tym samym uzyskują najwyższy poziom odzysku w całej Europie. System kaucyjny to opłata przy zakupie i jej zwrot przy oddaniu opakowania. Ten prosty mechanizm zachęca konsumentów do zwrotu opakowań.

- Doświadczenia naszego zachodniego sąsiada, są dobrym przykładem do wprowadzenia podobnego systemu w Polsce, jednak należy mieć na uwadze, że nie może się to odbyć bez wprowadzenia ogólnopolskich przepisów dotyczących kaucji – podkreśla Burmistrz Żukowa.


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Piotr Lewna (2019-04-03 13:17:54)
Informację zmodyfikował(a): Piotr Lewna (2019-04-04 11:20:38)
Liczba odwiedzin: 417
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij