Aktualności - VII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach w Borkowie - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

VII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach w Borkowie

22 maja 2023

Od lat Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie organizuje Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach „Kaszubski Wiec”. Celem zmagań jest sprawdzenie wiedzy młodych Pomorzan z zakresu kaszubskiej historii, geografii, literatury, leksyki, muzyki, sztuki ludowej oraz znajomości organizacji, instytucji i symboli Kaszub.

W tegorocznym finale udział brali uczniowie z powiatu kościerskiego, kartuskiego i gdańskiego. W zamkniętym teście pisemnym wykazali się wiedzą m.in. na temat ceramiki kaszubskiej, twórczości księdza Sychty, heraldyki kaszubskich miast, haftu kaszubskiego czy pobytu Gotów na Pomorzu.

Do trzeciej ustnej części konkursu awansowało 7 uczniów z najlepszymi wynikami w teście pisemnym. W obecności komisji oraz żywiołowej publiczności laureaci losowali pytania dotyczące regionu. Wyjaśnili m.in. znaczenie kaszubskich słów: bómk, zybówka, plëta, brifka, knôp, pëszny... Przedstawili okoliczności pojawienia się pierwszej wzmianki o Kaszubach, rozszyfrowali skrót CEPR oraz znali pseudonim artystyczny Aleksandra Labudy.

Zwycięzcą Kaszubskiego Wiecu 2023 w Borkowie, po emocjonującej dogrywce, została Zofia Drewczyńska ze Skorzewa. Drugie miejsce zajęła Maria Szkudlińska z Pępowa, a na trzecim miejscu uplasował się Fabian Biankowski z Mirachowa. Komisji przewodniczyła pani Krystyna Rogalewska, prezes żukowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego. Ustny quiz prowadziła pani Anna Formela, polonista i kaszubista. Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu był Józef Belgrau, dyrektor Szkoły w Borkowie. Sprawna organizacja i przebieg konkursu były możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu Borkowskich nauczycieli i pracowników obsługi. Szkoła w Borkowie podobnie jak cała Gmina Żukowo, od lat przoduje w realizacji kaszubskiej edukacji regionalnej. Tutejsza szkoła zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem liczby uczniów uczęszczających na język kaszubski.

Konkurs swą obecnością zaszczycił pan Witold Szmidtke, przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie oraz pani Maria Byczkowska, przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury w Radzie Miejskiej. Nagrody ufundowały Gmina Żukowo i Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie w Żukowie.

 

Tekst i foto: SP Borkowo


Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2023-05-22)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryPrzekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowuje do strony na temat jakości powietrza w ŻukowieMapa inwestycji w Gminie Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij