Narzędzia
Menu lewe
- Jesteś tutaj:
- Strona główna
- Informacje dla mieszkańców
- Aktualności
Uczniowie z Borkowa dbają o miejsce martyrologii w Borowie
W pierwszych dniach września 1939 roku na Kaszuby napadła IV armia Wehrmachtu pod dowództwem generała Güntera von Kluge. Dnia 7 września Herbert Busch, gdańszczanin, wykonawca polityki terroru, rozpoczął oficjalne urzędowanie jako starosta kartuski. Pierwsze jego zarządzenia dotyczyły złożenia broni przez mieszkańców powiatu oraz bezwzględnego podporządkowania się zrządzeniom nowych władz. Wprowadzono godzinę policyjną i nakazano w ciągu doby godzin zmienić nazwy polskie na niemieckie.
Podczas kampanii wrześniowej wielu polskich żołnierzy dostało się do niewoli niemieckiej. Już podczas trwania walk oddziały niemieckie dopuszczały się zbrodni wojennych. W Borowie jesienią 1939 r. Niemcy utworzyli obóz dla ok. 500 Polaków i Kaszubów. Spośród jeńców wojennych w pobliskim lasku Niemcy zamordowali kilkudziesięciu polskich żołnierzy września, przede wszystkim pochodzenia żydowskiego. Wielu konających dobijano łopatami i kolbami. Widać to po połamanych kościach.
W Borowie, w lasku na wzgórzu między jeziorami, znajduje się obelisk poświęcony tym, którzy oddali życie za Ojczyznę. Jak co roku w listopadzie uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie nawiedzają to miejsce. Porządkują otoczenie, składają kwiaty i zapalają znicze i modlą się za obrońców Ojczyzny.
Tekst i foto: SP Borkowo