Aktualności - Uczniowie z Borkowa dbają o miejsce martyrologii w Borowie - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Uczniowie z Borkowa dbają o miejsce martyrologii w Borowie

10 listopada 2023

W pierwszych dniach września 1939 roku na Kaszuby napadła IV armia Wehrmachtu pod dowództwem generała Güntera von Kluge. Dnia 7 września Herbert Busch, gdańszczanin, wykonawca polityki terroru, rozpoczął oficjalne urzędowanie jako starosta kartuski. Pierwsze jego zarządzenia dotyczyły złożenia broni przez mieszkańców powiatu oraz bezwzględnego podporządkowania się zrządzeniom nowych władz. Wprowadzono godzinę policyjną i nakazano w ciągu doby godzin zmienić nazwy polskie na niemieckie.

Podczas kampanii wrześniowej wielu polskich żołnierzy dostało się do niewoli niemieckiej. Już podczas trwania walk oddziały niemieckie dopuszczały się zbrodni wojennych. W Borowie jesienią 1939 r. Niemcy utworzyli obóz dla ok. 500 Polaków i Kaszubów. Spośród jeńców wojennych w pobliskim lasku Niemcy zamordowali kilkudziesięciu polskich żołnierzy września, przede wszystkim pochodzenia żydowskiego. Wielu konających dobijano łopatami i kolbami. Widać to po połamanych kościach.

W Borowie, w lasku na wzgórzu między jeziorami, znajduje się obelisk poświęcony tym, którzy oddali życie za Ojczyznę. Jak co roku w listopadzie uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie nawiedzają to miejsce. Porządkują otoczenie, składają kwiaty i zapalają znicze i modlą się za obrońców Ojczyzny.

Tekst i foto: SP Borkowo


Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2023-11-10)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryPrzekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowanie do strony Mapa Inwestycji Gminy ŻukowoPrzekierowuje do strony na temat jakości powietrza w Żukowie

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij