Aktualności - Światowe Dni Młodzieży 2019 - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Światowe Dni Młodzieży 2019

6 kwietnia 2018

Światowe Dni Młodzieży 2019 w Panamie już niebawem. W parafii w Chwaszczynie i dekanacie Kielno trwają intensywne przygotowania do wyjazdu młodych ludzi na to spotkanie. A to wszystko dlatego, że polska młodzież pragnie kolejny raz spotkać się z następcą świętego Piotra i wspólnie z młodymi z całego świata wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa.

Z miesiąca na miesiąc jest ich coraz więcej. Dziś wspólnota młodzieży liczy ok. 30 osób. Każdego 22. dnia miesiąca spotykają się w parafii w Chwaszczynie, gdzie znajduje się centrum przygotowań do ŚDM Panama 2019. Spotkania mają zarówno charakter modlitewno-formacyjny, jak i organizacyjny. Duchowo-organizacyjne przygotowania, które zostały zapoczątkowane 9 kwietnia 2017 roku, mają przygotować młodzież do dwóch ważnych punktów tej duchowej przygody. Najpierw młodzież uda się na tzw. Dni w diecezji w Panamie, Kostaryce lub Nikaragui, aby odkryć piękno innych kultów, dzieląc się również pięknem polskiej kultury, prezentując ją na Festiwalu Młodych, aby później w Panamie, przeżyć doświadczenie jedności i wspólnoty młodych ludzi z różnych stron świata. ŚDM Panama 2019 rozpoczną się 17 stycznia i potrwają do 27 stycznia.

Każdy uczestnik pragnący wziąć udział w tym wydarzeniu musi sprostać wymogom finansowym gromadząc ok. 8.500 tysięcy zł, aby w ten sposób móc pokryć koszty biletów samolotowych, ubezpieczenia czy też utrzymania na miejscu w Panamie. Do tej pory udało się młodzieży zainicjować wiele działań, które mają na celu wesprzeć wyjazd do Panamy finansowo, angażując również lokalne społeczności i grupy, które chętnie śpieszą z pomocą młodym ludziom.

Młodzież przeprowadziła m. in. dwukrotnie akcję „Palemka wielkanocna” w Niedzielę Palmową; wzięła udział w konkursie „Pływanie na byle czym”, gdzie ich konstrukcja zatytułowana „ŚDM – W drodze do Panamy” zdobyła pierwsze miejsce; 15 sierpnia podtrzymywała polską tradycję, rozprowadzając wianki i palemki z ziół; podczas dożynek parafialnych częstowała wszystkich przysmakiem: „Krówka Panamka”; przed Bożym Narodzeniem zaopatrywała każdą rodzinę w „Sianko na stół wigilijny”.

Pomimo wielu codziennych obowiązków, jako uczniowie, studenci, osoby pracujące, nie poddają się i każdego miesiąca z coraz to większym zapałem działają, aby móc udać się w nieco oddalony zakątek świata.

Dokładnie w rok przed, 21 stycznia, młodzież wyjeżdżająca na 34. Światowe Dni Młodzieży zainicjowała kolejną akcję. Po Mszach Świętych w kościele w Chwaszczynie zapraszała wszystkich parafian do specjalnie przygotowanej kawiarenki w salkach parafialnych, gdzie przy wspólnej kawie, herbacie czy ciastku, można było dowiedzieć się więcej o przygotowaniach, wspierając także wyjazd młodzieży do Panamy.

- Za te pieniądze mogłabym pojechać na kilka dobrych wycieczek. Chcę jednak uczestniczyć w ŚDM, bo nic nie zastąpi tego doświadczenia wspólnoty - mówi Natalia Krefta, jedna z organizatorek wyjazdu (fragment wywiadu w Gościu Niedzielnym, dodatku gdańskim).

Opiekę nad grupą sprawuje ks. Łukasz Szymanowski, obecnie doktorant na Wydziale Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie w Hiszpanii, rezydent chwaszczyńskiej parafii.

- Opracowuję konspekty. Dostosowuję je do potrzeb duszpasterskich. Pomimo 2,5 tys. kilometrów, które nas dzielą, mogę być z nimi - wyznaje ks. Łukasz (fragment wywiadu w Gościu Niedzielnym, dodatku gdańskim).

Wyjazd do Panamy będzie także okazją do poznania kultury i charyzmatu wyznawania wiary na innym kontynencie.

- Miałam okazję gościć u siebie dwóch Brazylijczyków (podczas ŚDM w Krakowie w 2016 r. - przyp. red.). To zupełnie inna rzeczywistość. Zupełnie inaczej wyrażają wiarę. Są ogromnie żywiołowi, co na Kaszubach nie jest takie częste. Jednak nawet w przypadku starszych, patrzących na ich zachowanie podczas Mszy św., początkowe zdumienie z czasem zamieniało się w akceptację - mówi Dominika Klawikowska, biorąca udział w przygotowaniach (fragment wywiadu w Gościu Niedzielnym, dodatku gdańskim).

Przed młodzieżą jeszcze ponad 250 dni intensywnych przygotowań do wyjazdu. Ale tak naprawdę to każdy z nas, także Ty, możesz uczestniczyć w ŚDM Panamie 2019. Nie masz jeszcze pomysłu, jak to zrobić? Wystarczy przysłowiowa „Zdrowaśka” jako duchowe wsparcie tych działań albo materialna pomoc, która umożliwi młodzieży wyjazd do Panamy.

Więcej informacji nt. ŚDM Panama 2019: www.kierunekpanama.pl lub w parafii w Chwaszczynie: tel. 58 552-80-83, e-mail: chwaszczyno@diecezja.gda.pl, a wpłat dokonywać można na rachunek bankowy Parafii nr 06 8345 1029 0203 2186 2000 0003 z dopiskiem: Na ŚDM 2019 w Panamie.

Burmistrz Gminy Żukowo objął honorowy patronat nad organizacją i uczestnictwem grupy młodzieży z parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.


Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2018-04-06)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryPrzekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowanie do strony Mapa Inwestycji Gminy ŻukowoPrzekierowuje do strony na temat jakości powietrza w Żukowie

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij