Aktualności - Kaszubskie filmy ruszyły na wysokim poziomie - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Kaszubskie filmy ruszyły na wysokim poziomie

20 czerwca 2022

Tradycyjną formułą „XII Festiwal Filmów Kaszubskich uważamy za otwarty” rozpoczęła się jedna z większych imprez letnich w Gminie Żukowo. Otwarcia dokonali burmistrz gminy Wojciech Kankowski wraz z prezesem Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie Elżbietą Pryczkowską i dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu Aleksandrą Rogalewską-Kanią.

- W tej gminie jest bardzo dużo pereł, które warto pokazywać. W filmie przede wszystkim pomyślano, żeby przybliżyć je przez pryzmat młodych, a nawet dzieci szkolnych. To jest naszym wielkim obowiązkiem kształtować najmłodsze pokolenia – mówiła prezes partu w Baninie, reprezentująca głównego organizatora imprezy.

Należy stwierdzić, że istotnie młode pokolenie Kaszubów jest jedną z pereł tego nowego filmu dokumentalnego „Perły Żukowa i okolic”, który otworzył dwunasty festiwal. Film trwa 22 minuty. Prezentuje najcenniejsze zabytki i walory historyczne i architektoniczne tej okolicy. Przedstawiają je młodzi związane z klubem „Cassubia” oraz dzieci szkole z Żukowa (SP nr 2) oraz Kolbud.

- Tytuł filmu nieprzypadkowo nawiązuje do corocznej nagrody przyznawanej przez powiat kartuski. Z całą siłą trzeba powiedzieć, że Ziemia Żukowska zawiera wiele pereł, które wciąż są jeszcze zbyt mało dostrzegane i doceniane – wyjaśnia autor filmu Eugeniusz Pryczkowski.

Przybliżono w nim między innymi żukowski zespół poklasztorny z przeszłością książęcą, dzieje kaszubskiego haftu oraz najciekawsze obiekty przyrodnicze i architektoniczne, jak Jar Raduni, wiadukty kolejowe, elektrownię w Rutkach czy najpiękniejsze pałace na terenie gminy Żukowo.

Przedstawiono także bohaterstwo Kaszubów z tych okolic w czasie dwóch wojen światowych. Zwrócił na to uwagę prof. Karol Polejowski – wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, który przedstawił niemal stu zebranym na inauguracji festiwalu sytuację mieszkańców Żukowa w 1945 roku, tuż po wkroczeniu wojsk sowieckich.

- Kiedy ktoś mówi o wyzwoleniu, to ja pytam: Od czego? – mówił naukowiec, który zaczął swój występ w języku kaszubskim, gdyż pochodzi z Sierakowic.

Uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem wykładu. Wielu obecnych pamięta doskonale te historie z opowieści rodzinnych. Przez lata nie wolno było o nich mówić, a do dziś niewiele o tym napisano.

- O tym powinno się koniecznie mówić w szkołach – entuzjastycznie reagował radny Andrzej Karczewski. Także burmistrz Wojciech Kankowski podzielił się rodzinną historią. Jego matka bowiem zesłana została przez sowietów na Sybir.

Jej losy oraz dziewiętnastu innych mieszkańców gminy opisane są w najnowszej książce „Tu może być twoja śmierć”, którą na koniec spotkania wręczono znakomitemu gościowi inaugurującego spotkania XII Festiwalu Filmów Kaszubskich.

Tekst i foto: Eugeniusz Pryczkowski


Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2022-06-20)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryPrzekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowanie do strony Mapa Inwestycji Gminy Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij