Aktualności - Historyczno – sportowy weekend w Gminie Żukowo - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Historyczno – sportowy weekend w Gminie Żukowo

9 maja 2022

Miniony weekend obfitował w wiele niezwykłych wydarzeń, w których przeszłość przeplatała się z teraźniejszością. 

W sobotę 7 maja odsłonięto w Baninie obelisk ofiar stalinizmu i hitleryzmu. Czas wojny i okupacji stalinowskiej zostawiły bolesny ślad w pamięci zarówno Kaszubów jak i całej Polski. 

Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, w przeddzień 77 rocznicy zakończenia II wojny światowej wspomniał ludzi, którzy oddawali serca na rzecz odbudowania swojej małej Ojczyzny – Kaszub, zostawiając ślad w jej historii. To oni najczęściej byli ofiarami najeźdźców.  Właśnie oni kształtowali świadomość tożsamości ziemi kaszubskiej. - Naszym obowiązkiem jest o nich pamiętać, ale też brać przykład w budowaniu naszych małych ojczyzn – dodał Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski. 

Dalszą częścią tych uroczystości było spotkanie na Sali Kultury w Baninie podczas którego odbyło się między innymi wręczanie medali “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenia przekazane przez Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina, otrzymali: Jerzy Stachurski oraz Eugeniusz Pryczkowski. Kolejną częścią spotkania była premiera książki ,,Tu może być twoja śmierć. Wòjnowé wspòmnienia Kaszëbów z Gminë Żukòwò" autorstwa Eugeniusza Pryczkowskiego. 

Niedziela 8 maja przyniosła natomiast wydarzenie, które wpisuje się w rzeczywistość pokoju, w którym teraz żyjemy - w Parku nad Jeziorkiem w Żukowie odbył się III etap maratonu MH Automatyka MTB Pomerania Maraton. Na starcie stanęło ponad 400 zawodników.  

Wyniki dostępne są pod poniższym linkiem: www.mtbpomerania.pl


Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2022-05-09)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryPrzekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowanie do strony Mapa Inwestycji Gminy Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij