Aktualności - Żukowscy Kaszubi poznawali swą „wielką” ojczyznę - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Żukowscy Kaszubi poznawali swą „wielką” ojczyznę

30 lipca 2019

W upalny lipcowy weekend członkowi i sympatycy żukowskiego oddziału ZKP udali się do Serca Polski - na Ziemię Świętokrzyską i Sandomierską. Po porannej podróży dotarli pod Jodłowy Dwór, skąd przeszli na pobliski szczyt do pradawnego klasztoru benedyktynów, a następnie oblatów, na Świętym Krzyżu. W barwnej opowieści poznali miejsca od tysiąca lat mocno zasłużone dla Polski i chrześcijaństwa. Podczas krótkiego nabożeństwa ucałowali relikwie Krzyża Świętego. Sprawującemu nabożeństwo ojcu oblatowi przekazali wyhaftowaną szarfę kaszubską. W krepcie klasztornej odwiedzili i poznali burzliwe dzieje księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Wzgórze to zwane także Łysą Górą miało być już w pogaństwie centralnym miejscem zlotu czarownic, także tych kaszubskich.

Sandomierz przywitał Żukowian tropikalną pogodą. To malownicze miasto na siedmiu wzgórzach zachwyciło podróżnych bogactwem architektury i krajobrazu. Od średniowiecza tamtejsza ziemia była mocno powiązania z Gdańskiem głównym polskim szlakiem handlowym – Wisłą. Zboże, drewno, potaż, tak potrzebny do produkcji szkła, mydła i farb oraz inne polskie bogactwa wędrowały stąd przez Pomorze w szeroki świat. W czasach piastowskich i jagiellońskich od wschodu rozciągała się bogata w zwierza bezkresna Puszcza Sandomierska. Z tego też powodu Sandomierz był ulubionym miastem króla i jego dworu. 

Następne miasto na szlaku kaszubskich wędrowców, Kazimierz Dolny, swe początki czerpie z fundacji klasztoru sióstr norbertanek, podobnie jak Żukowo. Prawie 30 lat wcześniej, w 1181 roku, w Małopolskim Przełomie Wisły zakonnice norbertańskie lokował Kazimierz Sprawiedliwy. W następnych wiekach miasto, tak bardzo związane z Wisłą, przeżywało prawdziwy rozkwit. Jednak po wojnach XVII wiecznych tutejsi kupcy wraz ze swoim bogactwem przenieśli się ze zrujnowanego Kazimierza do Gdańska, by przyczyniać się do rozwoju Pomorza. Żukowianie, po Mszy w renesansowym kościele św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, zwiedzili to urocze miasto i jego wspaniałe punkty widokowe. Po orzeźwieniu wśród wód w Parku Zdrojowym w Nałęczowie wędrowcy z Żukowa, zmęczeni, ale bardzo ubogaceni, wrócili do swej małej kaszubskiej ojczyzny.  

Źródło: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie / oddział w Żukowie


Informację wprowadził(a): Piotr Lewna (2019-07-30)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Przekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowuje do strony na temat jakości powietrza w Żukowie

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij