Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Uczniowie i nauczyciele z Borkowa pielęgnują pamięć o ofiarach niemieckich mordów

8 listopada 2019

Borkowska szkoła włączyła się bardzo aktywnie w ogólnopolską akcję „Szkoła Pamięta”. Celem akcji jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W  Borowie, w lasku na wzgórzu między jeziorami, znajduje się obelisk poświęcony tym, którzy oddali życie za Ojczyznę. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie co roku w pierwszych dniach listopada nawiedzają to miejsce kaźni, zapalają znicze, porządkują otoczenie obelisku i modlą się za tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Jesienią 1939 r. w Borowie Niemcy utworzyli obóz dla ok. 500 Polaków i Kaszubów. Wielu z nich zatrzymano w wyniku donosów niemieckich sąsiadów we wsiach powiatu kartuskiego. Aresztowano kilka tysięcy osób. Ofiary przeznaczone na rozstrzelanie wybierał Kurt Eimann z gdańskiego SS. Jego oddział wymordował m.in. Gdańskich Pocztowców. Na terenie borowskiego obozu Niemcy zabili 39 osób. Także w pobliskich Lasach Kaliskich dokonywano egzekucji. Wielu konających dobijano łopatami i kolbami. Widać to po połamanych kościach. Po wojnie Kurt Eimann, poza okresem 2 lat w więzieniu, żył spokojnie w Niemczech Zachodnich, a członkowie jego oddziału SS służyli w niemieckiej policji.

Źródło: Szkoła Podstawowa w Borkowie


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Piotr Lewna (2019-11-08 10:48:31)
Informację zmodyfikował(a): Piotr Lewna (2019-11-08 10:49:23)
Liczba odwiedzin: 126
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij