Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

List intencyjny w sprawie linii kolejowej z Kokoszek przez Żukowo do Kartuz podpisany

14 maja 2018

13 maja br. samorządowcy, mieszkańcy, dziennikarze i miłośnicy kolei, najpierw przeszli około 2 km odcinek z Gdańska Kiełpinek do Kokoszek, a potem przejechali szynobusem po historycznej linii kolejowej przez Starą Piłę, Żukowo Zachodnie do Kartuz. Tam podpisany został list intencyjny w sprawie ocalenia połączenia kolejowego Kaszub z Trójmiastem.

Planowana na 2020 rok modernizacja linii kolejowej 201 na trzy lata odetnie Kaszuby od Trójmiasta. Przywrócenie ruchu kolejowego na odcinku Gdańsk Kokoszki - Stara Piła - Żukowo Zachodnie - Glincz - Kartuzy/Somonino może rozwiązać problem.

W przejeździe specjalnym udział wziął również Wojciech Kankowski Burmistrz Gminy Żukowo, który dołączył do uczestników wydarzenia w Kokoszkach oraz Tomasz Szymkowiak zastępca burmistrza, który o godz. 12:06 przywitał pasażerów na dworcu w Żukowie Zachodnim, gdzie pociąg miał kilkuminutowy postój. Tam uczestnicy przejazdu poczęstowani zostali słodkimi żukowskimi krówkami. Do Kartuz pociąg dojechał o godz. 12:25 i powitany został przez dzieci z zespołu Słunôszka z SP nr 2 w Kartuzach.

Na remontowanym dworcu w Kartuzach podpisany został list intencyjny.

Chcę państwu podziękować za obecność, ponieważ potrzebujemy takiej akceptacji społecznej dla tej idei. Państwa obecność jest dobitnym dowodem, że warto zrewitalizować odcinek z Kokoszek, Starej Piły w kierunku Kartuz. Ma on sens nie tylko turystyczny, gdyby ktoś chciał sprowadzić go do poziomu atrakcji turystycznej, ale jest istotny także ze względu na procesy urbanizacyjne, które dzieją się na tej trasie – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa.

Zaznaczył również, że ta trasa kolejowa potrzebna jest nie tylko ze względu na planowaną inwestycję na linii kolejowej między Kościerzyną a Gdynią, ale przede wszystkim, dlatego że intencją jest uruchomienie ruchu pociągów pasażerskich z Sierakowic przez Kartuzy do Kokoszek.

- Mówimy o trzech milionach przewiezionych pasażerów. Tego potencjału nie możemy zmarnować. Mówimy o pasażerach z Kartuz i Kościerzyny jeżdżących przez Żukowo. Kiedyś przewoziliśmy 40 tys. pasażerów z Kościerzyny do Gdyni i wszyscy mówili, że był to sufit przewozowy. Dziś przewozimy na tej trasie miesięcznie 64 tysiące osób. To dowód na to, że warto tę inicjatywę krzewić i mamy nadzieję, że ona się uda - dodał marszałek Ryszard Świlski.

Koszt odtworzenia odcinka z Kiełpinka do Kokoszek może wynieść około 5-7 mln zł. Na reaktywację linii PKP PLK przeznaczyć musiałoby około 38 mln zł. Petycja, którą wystosowano ma pomóc przekonać Kolej o słuszności tej inwestycji.

Inicjatorem przejazdu był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorska Kolej Metropolitalną oraz „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”. Wydarzenie miało pokazać, że  ruch kolejowy na trasie Gdańsk – Kartuzy przez Żukowo jest możliwy już dziś, a modernizacja odcinka do Żukowa pozwoli na przywrócenie regularnego ruchu pasażerskiego na tej trasie.


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Beata Bujnowska-Kowalska (2018-05-14 08:22:42)
Informację zmodyfikował(a): Beata Bujnowska-Kowalska (2018-05-14 08:47:02)
Liczba odwiedzin: 556
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij