Narzędzia
Menu lewe
- Jesteś tutaj:
- Strona główna
- Informacje dla inwestorów
- Inwestycje
Kryteria do rankingów dróg w Gminie Żukowo opracowane – czas na kolejny krok
Zakończyły się prace Zespołu Konsultacyjnego ds. wypracowania kryteriów stanowiących rekomendacje do stworzenia rankingów dróg w Gminie Żukowo. Efektem półrocznych działań jest zestaw rekomendacji, które mają posłużyć do stworzenia rankingu inwestycji drogowych na terenie całej gminy.
Zespół powołano w październiku 2024 roku na mocy zarządzenia Burmistrz Gminy Żukowo. Jego głównym zadaniem było opracowanie przejrzystego i sprawiedliwego zestawu kryteriów, które zobiektywizują proces planowania budowy i remontów dróg oraz chodników. Obowiązek stworzenia rankingów wynika z przyjętego przez Radę Miejską Programu Rozwoju Gminy Żukowo 2025 „Infrastruktura i Mobilność”.
- Do udziału w pracach Zespołu zgłosiło się szerokie grono osób – od radnych wszystkich ugrupowań, przez urzędników, aż po sołtysów, przewodniczących osiedli, społeczników i ekspertów z zakresu transportu i infrastruktury. Przez sześć miesięcy analizowano kilkadziesiąt potencjalnych kryteriów, kierując się nadrzędnym celem: wskazać kryteria które, które pozwolą na stworzenie rankingu ukierunkowanego na jak największą poprawę bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców – mówi Burmistrz Gminy Żukowo Mariola Zmudzińska.
Ostateczny zbiór kryteriów obejmuje pięć głównych czynników. Najważniejszym z nich jest liczba mieszkańców zameldowanych przy danej ulicy. Uwzględniono także m.in. znaczenie drogi w komunikacji zbiorowej, połączenia z drogami wyższego rzędu oraz lokalizację obiektów użyteczności publicznej w pobliżu.
– To istotny krok w stronę uporządkowania polityki inwestycyjnej w zakresie infrastruktury drogowej. Przejrzystość, partycypacja społeczna i merytoryczne podejście były fundamentami pracy Zespołu – mówi przedstawiciel Zespołu Konsultacyjnego.
Zgodnie z rekomendacją Zespołu, wypracowane zasady mają zostać sformalizowane poprzez uchwałę Rady Miejskiej, która może przyjąć formę Wieloletniego Programu Budowy i Remontów Dróg Gminnych. Dokument ten nie tylko określi ramy finansowe dla przyszłych inwestycji, ale także zapewni mieszkańcom przejrzystość i przewidywalność w zakresie planowania infrastrukturalnego.
Zespół proponuje, by program przyjął horyzont trzyletni. Po tym czasie możliwa będzie jego ewaluacja i aktualizacja zastosowanych kryteriów.