Narzędzia
Menu lewe
- Jesteś tutaj:
- Strona główna
- Informacje dla mieszkańców
- Aktualności
Burmistrz Mariola Zmudzińska: „Organizacje pozarządowe to sektor, bez którego nie wyobrażam sobie funkcjonowania samorządu”
Z inicjatywy Burmistrz Gminy Żukowo Marioli Zmudzińskiej obyło się wczoraj spotkanie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych. Spotkanie konsultacyjne, które odbyło się w Kaszubskim Centrum Sportu było otwarte i miało na celu zarówno wsłuchanie się w głos NGO, jak i zaprezentowanie w skondensowany sposób ważnych informacji dla trzeciego sektora.
- Skrupulatnie przygotowaliśmy się do pierwszego w naszej gminie spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Chcę je poznać, chcemy poznać ich potrzeby, problemy, ale również sukcesy i dokonania. Mamy gminne narzędzia, by pokazywać to co robią żukowskie NGOsy. Przed nami kolejne spotkania. Wierzę, że wspólnie zbudujemy dobrze funkcjonująca przestrzeń współpracy samorządu i organizacji pozarządowych – podkreśliła Burmistrz Mariola Zmudzińska.
Spotkanie miało na celu przede wszystkim zdiagnozowanie aktywności organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Żukowo, ich konsolidację i wzajemne poznanie. W całej historii gminy było to pierwsze takie spotkanie, co wielokrotnie było potwierdzane przez zgromadzonych pozarządowców. Poprzedni burmistrz praktycznie nie realizował polityki współpracy z trzecim sektorem w aspekcie integracji środowiska czy analizowania potrzeb wynikających z partycypacji społecznej.
Burmistrz Mariola Zmudzińska otwierając spotkanie podziękowała organizacjom pozarządowym za ich aktywność i zaprosiła do dialogu i współpracy.
Następnie w obszernej prezentacji Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Izabela Małycha opowiedziała o formach współpracy Gminy Żukowo z NGO, m.in. w kontekście zlecania realizacji zadań publicznych, o wolontariacie i zasadach korzystania z sal gimnastycznych. Piotr Lewna, koordynator Zespołu Promocji opowiedział o wprowadzonym niedawno Regulaminie przyznawania Patronatu Burmistrz Gminy Żukowo nad wydarzeniami i zachęcił NGO do przesyłania ciekawych informacji dotyczących ich działalności, by wspólnie zadbać o ich promocję.
- Zachęcamy organizacje pozarządowe do przesyłania do Referatu Promocji wszelkich informacji dotyczących ich aktywności. Zarówno zapowiedzi i zaproszeń na wydarzenia, jak i relacji z nich. Będziemy publikować na stronie i facebooku gminy. Część trafi do naszej samorządowej gazety „Mòja Gmina”. Jeśli odpowiednio wcześniej będziemy powiadamiani o tym, co robią organizacje pozarządowe, to zjawimy się na nich i też przygotuje relację. Dla każdego jest miejsce w mediach gminnych – powiedział Piotr Lewna z Referatu Promocji.
Izabela Małycha zaprosiła w charakterze prelegentów Mariusza Sieraczkiewicza – trenera i lidera, związanego z trzecim sektorem od początku jego tworzenia, czyli od 1989 roku oraz Tadeusza Podymiaka z Centrum Organizacji Pozarządowych w Kartuzach. Tych dwóch panów łączy ważny element środowiska pozarządowego w Polsce – obaj są absolwentami Programu LIDERZY Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację „Szkoła Liderów”, jedną z najważniejszych organizacji pozarządowych w Polsce, powołaną przez profesora Oxfordu Zbigniewa Andrzeja Pełczyńskiego w 1994 roku.
Mariusz Sieraczkiewicz podzielił się informacjami dotyczącymi fundraisingu, planowanych szkoleń i warsztatów oraz budowania wizerunku NGO. Podkreślił ważną rolę osób odpowiedzialnych za pozyskiwanie dotacji i zachęcał, by nie ograniczać się w tej kwestii do szczebla gminnego. O obowiązkach prawnych NGO opowiedział z kolei Tadeusz Podymiak Podkreślił m.in. na co warto zwracać uwagą przy kontrolach czy współpracy z wolontariuszami.
Po prezentacjach przyszedł czas na dyskusję. Poruszano w niej m.in. tematy wykorzystania obiektów sportowych, komunikacji w kwestii pozyskiwania dofinansowań czy wzajemnej promocji swoich organizacji. Uczestnicy spotkania zgłaszali również ciekawe spostrzeżenia, które zostaną przeanalizowane.
Ważnym sygnałem było uczestnictwo w spotkaniu Jolanty Wiercińskiej - Przewodniczącej Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Kartuskiego. Zabierając głos kilkakrotnie pokazała, jak ważna jest współpraca samorządu z NGOsami. Istotne jest równie to, by pozarządowcy szkolili się i nabywali umiejętności pozwalające im aktywizować mieszkańców. Właśnie dlatego potrzebne są takie spotkania.
- Członkowie organizacji pozarządowych są praktykami, którzy najlepiej wiedzą, czego im potrzeba. Dlatego będziemy z nimi konsultować strategię działań w obszarze budowania relacji samorządu z NGOsami. Chcemy, by w naszej gminie to działało jak najlepiej. Uważam, że to spotkanie było bardzo potrzebne. Frekwencja pokazała, że organizacje pozarządowe chcą się spotykać, wymieniać doświadczeniami, szukać przestrzeni współpracy. Mają również konkretne oczekiwania w stosunku do Urzędu Gminy. Teraz jest czas na dyskusję i wypracowania jak najlepszego modelu takiej współpracy. Wierzę, że wspólnie opracujemy i wdrożymy system działania, w którym każdy znajdzie swoje miejsce. Dzięki temu nasza gmina zyska dobrze funkcjonujący trzeci sektor, działający w oparciu o pomoc samorządu i szeroki udział społeczności lokalnej – podsumowała Izabela Małycha.
W spotkaniu uczestniczyli również m.in. Przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Cichowicz, radni Tomasz Niklas, Natalia Sarach-Jagła i Witold Szmidtke, P.O. Dyrektora OKiS Arkadiusz Krauze oraz Sekretarz Gminy Żukowo Natalia Sierakowska.