Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Kaszubskie filmy ruszyły

26 czerwca 2018

Otwarcie Festiwalu Filmów Kaszubskich tym razem nastąpiło w restauracji Gryf w Żukowie. Zaprezentowano całkiem nowy film dokumentalny o tytule "Nieustraszeni żołnierze z Kaszub" zrealizowany przez Eugeniusza Pryczkowskiego, do którego zdjęcia wykonał Zbigniew Gruba.

Jest to film o żołnierzach bohaterskiego 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który odegrał znaczącą rolę w dziele zachowania odzyskanej niepodległości kraju. Wielcy bohaterowie tego pułku, jak np. Jan Hirsz, związani byli z Gminą Żukowo. W Żukowie jest też Rondo im. Kaszubskiego Pułku. Inny żołnierz Leon Kąkol od 2017 roku jest patronem szkoły w Grzybnie pod Kartuzami. Z kolei - jak powiedziano w filmie - wciąż na lepsze poznanie czeka postać najwybitniejszego w dziejach żołnierza z Kaszub, gen. dywizji Antoniego Zdrojewskiego ze Skorzewa pod Kościerzyną - dowódcy wojsk polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej, awansowanego nawet w 1973 roku, przez rząd londyński, na marszałka Polski.

Dzieje pułku i historia jego bohaterów, udowadniają jak wielu zacnych ludzi wyszło z tej ziemi, najczęściej niedocenianych, czasami wręcz wzgardzonych, podobnie jak język i regionalizm kaszubski przez wiele powojennych lat. Szczęśliwie - głównie dzięki oddanym pasjonatom historii, takim jak zmarły przed rokiem Marian Hirsz - pamięć o tych wybitnych bohaterach 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty dostępuje szczególnej nobilitacji w stulecie niepodległości naszego kraju, a wraz z tym faktem wzrasta też szacunek do najświętszych wartości tej ziemi: patriotyzmu, wiary, szacunku dla starszych oraz języka i kultury kaszubskiej.

- Ósmy Festiwal Fimów Kaszëbsczich ùwôżómë za òdemkłi - wspólnie wypowiedzieli burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidte, a także prezesi oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Żukowie Lidwina Kreft i Baninie Elżbieta Pryczkowska inaugurując kolejną edycję tej ważnej letniej imprezy na Kaszubach.

Gośćmi festiwalu byli uczestnicy uroczystości religijno-patriotycznej, która nieco wcześniej odbyła się wpierw w mariackim kościele, a potem na placu przy kościele św. Jana w Żukowie. Tam odsłonięto m.in. tablicę pamięci Mariana Hirsza, autora książki "Nieustraszeni". Byli też liczni członkowie rodziny oraz przedstawiciele Rady Oddziałów Środkowych.

Kolejne spotkania filmowe odbywać się będą w każdy czwartek lipca o godz. 20.00 w restauracji "Mùlk" w Miszewku.

Program

5.07 - Miszewko - Król Kaszubów - Karol Krefft, Klasztor w Żukowie - Skarbë Kaszëb, Nieustraszeni żołnierze z Kaszub, 20 ', real. E. Pryczkowski

12.07 - Miszewko - Żywioły 2, (pol. kasz., 2017, 60'), reż. E. Karczewska, Piotr Zatoń

19.07 - Miszewko -  Królowa Kaszub (1995, 25'); Swiónowskô nasza Matinkò (2016, 28') real. E. Pryczkowski,

26.07 - Miszewko - Filmowe impresje młodych "Wieszczy" i "Bòrowô cotka", ks. Antoni Pepliński, 100 lat, Skarbë Kaszëb

[tekst: Eugeniusz Pryczkowski]


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2018-06-26 12:32:52)
Informację zmodyfikował(a): Natalia Piotrzkowska (2018-06-26 12:33:55)
Liczba odwiedzin: 344
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij