Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Kaszubski język zabrzmiał na centralnej uroczystości obchodów 100-lecia w Warszawie

8 czerwca 2018

To było wielkie wydarzenie dla wszystkich Kaszubów, znakomicie nobilitujące język kaszubski. W obecności pięciu kardynałów, ponad 30 biskupów, prezydenta kraju Andrzeja Dudy, marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego, wielu ministrów i gości z całego kraju odczytano jedno wezwanie wiernych w języku kaszubskim.

Było to najważniejsze wezwanie, bo dotyczyło setnej rocznicy niepodległej ojczyzny. Msza odbyła się w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. Były to centralne obchody kościelne 100-lecia niepodległości. Przewodniczył im prymas Polski ks. Abp Wojciech Polak, a homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś. Na początku uroczystości gospodarz archidiecezji i świątyni, kardynał Kazimierz Nycz podkreślał:

- Chcemy dziękować Bogu za wszystkich, którzy w latach niewoli stali na straży duchowej i suwerennej wolności, za wszystkich, którzy o niepodległość walczyli, za ludzi o wielkich autorytetach moralnych i intelektualnych, a także politycznych. Wśród nich dziękujemy także za ludzi Kościoła, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.

Ten wzniosły dla Kaszubów i kultury kaszubskiej fakt stał się możliwy dzięki zaangażowaniu Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Jego członkowie zdecydowali się pozytywnie odpowiedzieć na zaproszenie kardynała Nycza i wyjechać do stolicy autokarem. W przeddzień - 3 czerwca, zwiedzili centrum Warszawy, w tym zamek królewski. Tuż przed uroczystą mszą byli w ogrodach wilanowskich, gdzie przed przepięknym pałacem wystąpił zespół "Mùlczi".

Najważniejszym jednak punktem była obecność na jubileuszowej mszy dziękczynnej w 100-lecie odzyskania niepodległości. Podczas mszy prezydent kraju wraz z marszałkiem sejmu zapalili Świecę Niepodległości. Toteż po tym akcie zabrzmiał język kaszubski w drugim wezwaniu modlitw wiernych. Treść modlitwy, którą odczytał Eugeniusz Pryczkowski, była następująca: Chcemë sã mòdlëc za Òjczëznã, w setną roczëznã òdzwëskaniô samòstójnoscë naszégò kraju, żebë swiãtô Òpatrznosc przëjãła naszã dzãkã za òtrzimóną wòlnotã i za przedërchanié drãdżich doswiôdczeniów, a czerowa nas stegną wiarë, mądroscë, jednotë i ùbëtkù. Cebie më prosymë.

W pierwszych rzędach wielkiej bazyliki zasiedli też członkowie zespołu "Mulczi" z Miszewa z prezesem O/ZKP Banino, Elżbietą Pryczkowską. Wśród gości - oprócz grupy z Banina - byli też Kaszubi z Kolbud, Żukowa i Lęborka. Wszystko transmitowała Telewizja Polonia na całym świecie.

[Eugeniusz Pryczkowski]


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2018-06-08 08:43:26)
Informację zmodyfikował(a): Natalia Piotrzkowska (2018-06-08 08:54:26)
Liczba odwiedzin: 269
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij