Aktualności - 5 lat kadencji. Baza oświatowa - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

5 lat kadencji. Baza oświatowa

7 listopada 2023

W związku z tym, że wybory samorządowe wstępnie miały odbyć się w podobnym czasie do tych do Sejmu i Senatu RP, podjęto decyzję o przesunięciu ich na wiosnę 2024r.  Gdyby tak się jednak nie stało, obecna kadencja właśnie by się kończyła, a my sprawdzamy, co w ciągu ostatnich 5 lat wydarzyło się w kwestii inwestycji oświatowych.

Bardzo duży przyrost Mieszkańców sprawił, że niezbędna stała się rozbudowa bazy oświatowej, a także okołoszkolnej. Ogromne zmiany obserwowaliśmy w Tuchomiu, gdzie powstała zupełnie nowa placówka- trzykondygnacyjny obiekt, w którym oprócz sal szkolnych znajdują się m.in. świetlica, sala komputerowa czy salka do ćwiczeń ruchowych. Budynek został wyposażony również w windę, a na dachu zamontowane zostały panele fotowoltaiczne. Jego koszt wyniósł 5,7 mln zł.

Trochę mniejsze, choć wciąż bardzo duże zmiany miały miejsce w Borkowie, Pępowie i Niestępowie. W tych miejscowościach szkoły zostały rozbudowane - nowe skrzydła już znacznie poprawiają komfort nauki. W Pępowie nowa część kosztowała ok. 3,4 mln zł, w Borkowie ok. 9,4 mln zł, a w Niestępowie ok. 2,7 mln zł. Jeszcze większy zakres prac ma miejsce w przypadku rozbudowywanej właśnie szkoły w Baninie przy ul. Lotniczej. Tu, poza niewielkimi fragmentami starego obiektu, powstaje niemal nowa placówka z halą sportową. To gigantyczne zadanie o wartości ok. 28 mln zł realizowane dzięki rządowemu wsparciu w kwocie niemal 14 mln zł. Zmieniły się również szkoły w Glinczu i Skrzeszewie. W pierwszej z nich zaadaptowano poddasze, a w drugiej strych na potrzeby edukacyjne.

Co ważne, rozbudowa bazy oświatowej będzie kontynuowana, bo są już gotowe dokumentacje projektowe dla rozbudowy szkół w Chwaszczynie, Przyjaźni, Skrzeszewie i Leźnie. Mało tego, dla SP Leźno na rozbudowę pozyskano właśnie 8 mln zł z VIII edycji Polskiego Ładu, a dla SP Skrzeszewo 1,5 ml zł w ramach RPOZ.

Dużo działo się również przy szkołach, a mowa o zadaniach z zakresu sportu i wychowania fizycznego. W Pępowie, Skrzeszewie i Glinczu powstały boiska, wkrótce boisko powstanie też Leźnie. W Miszewie otwarto nową salą gimnastyczną, a podobny obiekt powstaje właśnie w Glinczu. Z kolei w Tuchomiu dzięki programowi budowy przyszkolnych hal OLIMPIA powstanie nowa sala gimnastyczna. Na finiszu jest już budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 i ZSZiO w Żukowie – to zadanie realizuje Powiat Kartuski przy współpracy z Gminą Żukowo 50/50.

Ogromny krok wykonano również w kierunku troski o najmłodszych Mieszkańców gminy. We wrześniu tego roku podpisano umowę na dofinansowanie utworzenia 3 żłobków w ramach Programu MALUCH+. Znajdą się one w Żukowie, Chwaszczynie oraz na granicy Dąbrowy i Banina.

- Tak duży przyrost Mieszkańców, jaki obserwujemy każdego roku musi spotkać się z rozbudową bazy oświatowej. Staramy się tak kierować nasze działania inwestycyjne, żeby dzieci uczyły się w bardzo dobrych warunkach i kończyły lekcje wczesnym popołudniem, a nie wieczorem – mówi Burmistrz Wojciech Kankowski. – Cieszy nie tylko fakt, że mamy tylu wspaniałych najmłodszych Mieszkańców, ale też to, że realizując dla nich inwestycje oświatowe otrzymujemy wsparcie zewnętrzne liczone w dziesiątkach milionów złotych.

Realizacja wielu powyższych zadań była i jest możliwa dzięki wsparciom zewnętrznym. Do dofinasowanych zadań z zakresu inwestycji oświatowych zaliczyć możemy:

 • Rozbudowa szkoły w Borkowie - 453 521,41 zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Wsparcie edukacji przedszkolnej w Gminie Żukowo” (Wartość zadania: 9 412 708,43 zł)
 • Rozbudowa szkoły w Baninie przy ul. Lotniczej - 13 983 585,43 zł dofinansowania z programu Polski Ład oraz 750 tys. zł z programu „Inwestycje w oświacie” (Wartość zadania: 28 149 885,79 zł)
 • Budowa Sali gimnastycznej w Glinczu – 3 736 286,91 mln zł dofinansowania z programu Polski Ład (Wartość zadania: ok 5,7 mln zł)
 • Budowa boiska w Leźnie – 828 553,09 zł dofinansowania z programu Polski Ład (Wartość zadania: ok 1,2 mln zł)
 • Budowa sali gimnastycznej w Tuchomiu (w planach) - 1 955 000 zł dofinansowania z programu budowy przyszkolnych hal OLIMPIA (planowana wartość zadania: ok. 2,8 mln zł)
 • Rozbudowa szkoły w Leźnie (w planach) – 8 mln zł dofinansowania z programu Polski Ład (planowana wartość zadania: 10 mln zł)
 • Rozbudowa szkoły w Skrzeszewie (w planach) - 1,5 ml zł dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (planowana wartość zadania: 2,4 mln zł)
 • Utworzenie żłobków w Żukowie, Chwaszczynie i Dąbrowie (w planach) - 8 384 303 zł dofinansowania w ramach Programu MALUCH+ (planowana wartość zadania: ok 18,7 mln zł)

Informację wprowadził(a): Piotr Lewna (2023-11-07)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryPrzekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowuje do strony na temat jakości powietrza w ŻukowieMapa inwestycji w Gminie Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do: (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do: (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do: (w nowym oknie): Instagram
Zamknij