Aktualności - 105 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

105 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę

11 listopada 2023

105 lat temu Polska ponownie stała się Niepodległa. Dziś, 11 listopada po raz kolejny dziękowaliśmy walczącym wówczas Polakom, składając kwiaty na ich cześć pod pomnikiem Matki Boskiej przy kościele Św. Jana w Żukowie.

Uroczystość jak co roku rozpoczęła się oficjalną Mszą Świętą w kościele pw. WNMP w Żukowie, gdzie stawiły się władze oraz poczty sztandarowe z Gminy Żukowo. Kolejno wszyscy w korowodzie udali się pod pomnik Matki Boskiej.

- 11 listopada 1918 roku to dzień, w którym, duch wolności roznosił się nad Warszawą, kiedy rozbrajano oddziały niemieckie. Jednak na Pomorzu ta wolność doszła z dwuletnim opóźnieniem, bo dopiero w 1920 roku. - opowiadał Burmistrz Wojciech Kankowski. - Ale synowie tej kaszubskiej ziemi nie czekali. Wiemy, że przygotowywano powstanie. Jednak mądrość tych, którzy wówczas decydowali i oszczędność polskiej krwi zahamowała powstanie tu i Pomorzanie udali się do Wielkopolski, gdzie skutecznie pokonali Niemców. Wtedy też powstał 66 Kaszubski Pułk Piechoty. Na tablicach znajdujących się pod pomnikiem przed którym się zebraliśmy, znajdziecie nazwiska osób z całego powiatu kartuskiego, którzy zginęli w walce z Bolszewikami w obronie ledwo odzyskanej przez Polskę Niepodległości.

Tradycyjnie po części oficjalnej na każdego czekał rogal świętomarciński. Natomiast o godzinie 17 w Centrum Kultury Spichlerz odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznej w wykonaniu Stowarzyszenia Teatralnego Ingenium.


Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2023-11-11)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryPrzekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowuje do strony na temat jakości powietrza w ŻukowieMapa inwestycji w Gminie Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij