Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności

Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Dzień Edukacji Narodowej w Borkowie

16 października 2019

Uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie uczcili Święto Edukacji uroczystą akademią. Uczniowie wierszem i prozą podkreślili wagę edukacji oraz przedstawili ciekawe scenki z życia szkolnego.  

Dyrektor Józef Belgrau w swym przemówieniu wrócił do początków historii edukacji. Na przykładzie sumeryjskiej szkoły edubba sprzed 5 tys. lat zwrócił uwagę, że szkoła nie jest wymysłem naszych czasów. Podkreślił dużą rolę w średniowieczu norbertańskiego szkolnictwa w Żukowie. Zauważył, że od XIX wieku szkoła w Borkowie i cała społeczność wiejska jest przykładem dobrze funkcjonującej wielokulturowości, gdzie Kaszubi, Polacy i Niemcy żyli i pracowali w zgodzie, często w jednych rodzinach.

W uroczystości uczestniczył, życzeniami się podzielił oraz nagrody burmistrza wręczył wiceburmistrz Gminy Żukowo, Tomasz Szymkowiak. Borkowskie obchody obecnością zaszczycili także członkowie Komisji Oświaty i Kultury w Radzie Miejskiej Maria Byczkowska, przewodnicząca Komisji i Albin Bychowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Życzyli nauczycielom „dużo szczęścia i radości w życiu zawodowym i osobistym, cierpliwości i wytrwałości, moc sukcesów zawodowych, a uczniów zdolnych i wzorowych”. Akademię przygotowała Katarzyna Gruchała wraz ze swoimi uczniami.

Geneza Dnia Nauczyciela sięga epoki polskiego oświecenia. Rozwiązanie przez papieża zakonu jezuitów groziło upadkiem edukacji u schyłku Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Z tego względu na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z 14 października 1773 roku powstała Komisja Edukacji Narodowej. Komisja powołana została na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale za zgodą rosyjskiego posła nadzwyczajnego von Stackelberga. Komisja Edukacji Narodowej była w praktyce pierwszym w Europie ministerstwem oświaty publicznej. W 1972 roku uchwalona przez sejm Karta praw i obowiązków nauczyciela wprowadziła Dzień Nauczyciela obchodzony 14 października.

Źródło: Szkoła Podstawowa w Borkowie


Informację wprowadził(a): Piotr Lewna (2019-10-16)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryPrzekierowanie do pliku PDF na temat Analiza Porównawcza dla Jednostek Samorządu Terytorialnego
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę https://gops.zukowo.pl/Przekierowanie do informacji na temat OSP ŻukowoPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowanie do strony Mapa Inwestycji Gminy Żukowo

Stopka

design by fast4net

Zamknij