Aktualności - „Żukowska Lilia 2017” dla Wandy Dzierzgowskiej - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

„Żukowska Lilia 2017” dla Wandy Dzierzgowskiej

9 października 2017

Październikowe spotkanie Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Żukowie miało wyjątkowy charakter. Wręczona został „Żukowska Lilia 2017”.

Prezes Józef Belgrau uroczyście ogłosił, że kapituła jednomyślnie przyznała to wyróżnienie osobie najbardziej zasłużonej dla kultury i tradycji Ziemi Żukowskiej - pani Wandzie Dzierzgowskiej. Po gromkich brawach prezes przedstawił bogate życie i dokonania laureatki. Nagrodę wręczył burmistrz Wojciech Kankowski, zaś bukiet kwiatów Przewodniczący Rady Miasta Witold Szmidtke. Haftowany obraz wykonała pani Renata Delevaux z Rekowa k. Bytowa. Kompozycja lilii i motywów w złocie i srebrze nawiązuje do norbertańskiej tradycji haftu.

Wanda Dzierzgowska, żukowska mistrzyni haftu kaszubskiego, urodziła się dnia 26 XII 1938 r. w Skrzeszewie, z domu Mateja, najmłodsza z piątki rodzeństwa. Jej pierwszą nauczycielką haftu była siostra Elżbieta, uczennica sióstr Ptach, do tej sztuki zachęcała je także matka Gertruda. Pierwszy sukces odniosła w wieku 11 lat, była to serweta do szkicu sióstr Ptach. Od 1970 r. współpracowała zawodowo z Regionalną Spółdzielnią Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Cepelia w Kartuzach, tę grupę prowadziła Monika Hildebrand. Wanda Dzierzgowska wielokrotnie eksponowała swoje hafty na wystawach w Polsce i za granicą, głównie w Niemczech. Wanda sama układała kompozycje. Wielokrotnie prezentowała swoje prace na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku. Od 1990 roku jest na emeryturze, jednak nadal tworzy i uczy młode pokolenia hafciarek i hafciarzy. Prowadziła warsztaty hafciarskie w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy i Starbieninie. Odnosiła wielokrotnie sukcesy na Konkursie Haftu w Lini. Jej dzieła hafciarskie podziwiane były na wystawach pokonkursowych w Bydgoszczy, Chojnicach, Linii oraz w Żukowie. Jest współtwórczynią szarfy do dzwonka mszalnego w kościele ponorbertańskim w Żukowie oraz obrusa na ołtarz w tymże kościele, wykonała także stroje ludowe dla zespołu Hopowianie. Jej prace są eksponowane m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku – Oddział Etnograficzny, w kolekcji etnograficznej Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy, w Muzeum Parafialnym w Żukowie i w wielu innych miejscach. Od września 2003 r. prowadziła kółko hafciarskie w Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie. Jak przyznaje, haft wymaga cierpliwości i skupienia, a o to obecnie coraz trudniej.

Odznaczona została m.in. medalem Za zasługi dla twórczości ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Gdańsku (2003), Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w kultywowaniu twórczości ludowej (2004), Medalem Gulgowskich (2008) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009). Od lat jest aktywnym członkiem oddziału żukowskiego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego.


Informację wprowadził(a): Beata Bujnowska-Kowalska (2017-10-09)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Przekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowuje do strony na temat jakości powietrza w Żukowie

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij