Aktualności - Samorządowa współpraca na rzecz budowy dróg dojazdowych do Obwodnicy Metropolitalnej - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Samorządowa współpraca na rzecz budowy dróg dojazdowych do Obwodnicy Metropolitalnej

8 lipca 2020

Samorządowcy z Pomorza zadeklarowali wspólne działania w sprawie współpracy przy budowie dróg dojazdowych do Obwodnicy Metropolitalnej. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 8 lipca w Centrum Kultury „Spichlerz” w Żukowie. Obietnica sfinansowania budowy Obwodnicy Metropolitalnej pojawiła się kilka tygodni temu w czasie kampanii wyborczej. Jak zapowiada rząd przetarg na budowę ma być ogłoszony jeszcze w wakacje. 

Obwodnica Metropolitalna już w 2014 roku znalazła się w pierwszej 10 najważniejszych inwestycji drogowych w Polsce do realizacji w perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020. Jednak pomimo gotowości dokumentacji i licznych apeli samorządowców z Pomorza realizacja tego projektu została przesunięta w czasie – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Obietnica sfinansowania budowy Obwodnicy Metropolitalnej pojawiła się kilka tygodni temu w czasie kampanii wyborczej. Wg zapowiedzi rządu przetarg na budowę ma być ogłoszony jeszcze w wakacje. Ma być ona sfinansowana ze środków budżetu państwa, a nie - jak zakładano pierwotnie - z partnerstwa publiczno-prywatnego. Wartość inwestycji to 2,2 mld zł.  

Samorząd Województwa uwzględnił projektowany przebieg Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego 2030 oraz stanowiącym jego część Planie Zagospodarowania Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot 2030. Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego przygotowało koncepcje przebiegu następujących odcinków dróg:

-    węzeł „Wysoka” z węzłem „Chwaszczyno”, 

-    węzeł „Matarnia” - Port Lotniczy z węzłem „Miszewo”,

-    węzeł „Glincz” z miejscowością Borkowo,

-    węzeł „Żukowo” z węzłem „Gdańsk Karczemki”.

List intencyjny w sprawie współpracy prawnej, planistycznej i projektowej został podpisany w środę 8 lipca w Żukowie przez Mieczysława Struka marszałka województwa pomorskiego, samorządowców z Gdańska, gminy Żukowo i powiatu kartuskiego oraz przedstawicieli Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i Portu Lotniczego Gdańsk. 

List przewiduje utworzenie Zespołu, który do końca roku wypracuje rozwiązania dotyczące zarówno harmonogramu dalszych prac projektowych, jak również wskazania źródeł ich finansowania. 

- Sporządzona przez Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego koncepcja to punkt wyjścia do dalszych prac projektowych, które powinny stanowić podstawę do rezerwowania gruntów pod budowę planowanych połączeń w dokumentach planistycznych gmin, w szczególności w planach miejscowych – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Jesteśmy doskonałym przykładem współpracy samorządowej. Obszar Metropolitalny realizuje prawie 180 projektów dofinansowywanych z Unii Europejskiej.  Patrzymy w przyszłość. Nie czekamy aż rząd wybuduje drogę bez dojazdów. Angażujemy Samorząd Województwa Pomorskiego i biuro planistyczne PBPR. Rozpoczynamy współpracę nad nowymi połączeniami – mówi Michał Glaser, prezes Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

- Skoro mamy już informacje, że Obwodnica Metropolitalna będzie realizowana ze środków centralnych to rozpoczynamy prace nad połączeniem planowanych węzłów w Chwaszczynie, Miszewie, Żukowie i w Glinczu z układem drogowym, który jest przecież krwioobiegiem nie tylko naszej gminy, ale i regionu – mówi Wojciech Kankowski, Burmistrz Gminy Żukowo. 

- Jeśli chcemy iść do przodu, to musimy współpracować i robić to bardzo profesjonalnie. Cieszy mnie ta współpraca w zakresie planowania przestrzennego. Nie ma większego wyrazu władztwa dla samorządów, niż to co wolno nam w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Z dużą władzą łączy się również duża odpowiedzialność i myślę, że dzisiaj z pełnym zadowoleniem możemy powiedzieć, że realizujemy to bardzo mądrze i odpowiedzialnie i dzięki temu osiągniemy dobre skutki. Liczę na to, że dzisiejszy list będzie doskonałym przykładem na to, jak współpraca samorządowa naprawdę i realnie buduje jakość życia - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Nas samorządowców do współpracy nikt nie musi zachęcać. Ona trwa od lat i jest jeszcze bardziej intensywna, kiedy zaczęliśmy współpracować w Obszarze Metropolitalnym. Jednak brakuje nam tego instrumentu, jakim jest ustawa metropolitalna, która dałaby nam narzędzia prawne, ale przede wszystkim finansowe, żeby tę współpracę jeszcze zacieśniać. W poniedziałek rozmawialiśmy o kolei, dzisiaj po połączeniach drogowych. To wszystko jest bardzo ważne dla naszych mieszkańców, jak i rozwoju gospodarczego - mówi Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.


Informację wprowadził(a): Beata Bujnowska-Kowalska (2020-07-08)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Przekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowuje do strony na temat jakości powietrza w Żukowie

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij