Aktualności - Zespół „Kaszubki” pisze nowy rozdział swojej historii - Gmina Żukowo

Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Zespół „Kaszubki” pisze nowy rozdział swojej historii

15 lipca 2019

W życiu każdego z nas wspaniałe jest to, że każdy kolejny dzień, miesiąc czy rok może być zaskakujący i przynieść nam dużo nowego. Z początkiem roku 2019 doświadczył tego właśnie Zespół „KASZUBKI” z Chwaszczyna.

Taką zaskakującą nowością było dla „KASZUBEK” nawiązanie współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca
„PRZODKOWIANIE” z Przodkowa. Decyzja o podjęciu współpracy zapadła w lutym 2019 r., podczas spotkania kierownika zespołu „PRZODKOWIANIE” – Jerzego Soliwody i prezesa zespołu „KASZUBKI” – Danuty Jastrzębskiej. Zawiązana współpraca ma na celu poszerzenie oferty obu zespołów.

Na pierwszą okazję do „pokazania się razem” nie trzeba było długo czekać. Kiedy w marcu 2019 r. „KASZUBKI” otrzymały propozycję występu w Wielkopolskim Parku Etnograficznym  w Dziekanowicach – oczywiste dla zespołu było, że będą towarzyszyć nam „PRZODKOWIANIE”.

Wydarzeniem, które ubarwiliśmy swym występem, był „Żywy Skansen” – jedna z ważniejszych imprez folklorystycznych regionu Wielkopolski, odbywająca się w niezwykłej scenerii dziekanowickiego skansenu i zarazem otwierająca sezon turystyczny w skansenie. „Żywy Skansen” przybliża tradycje regionu Wielkopolski poprzez prezentację zajęć domowych i gospodarskich, rękodzieła i rzemiosła. Jego ozdobą są występy zespołów folklorystycznych z regionu Wielkopolski oraz „z zewnątrz”.

Nasze, połączone zespoły „KASZUBKI” i „PRZODKOWIANIE” zaprezentowały się na scenie skansenu w obszernym, ponad 90 min. programie artystycznym, podzielonym na trzy bloki. Treść każdego z bloków budowały wykonania utworów wokalnych (KASZUBKI), przeplatane układami tanecznymi (PRZODKOWIANIE) – wszystko to przy akompaniamencie w wykonaniu połączonych kapel obu zespołów. Nie zabrakło też słownej prezentacji regionu Kaszub, sygnału odegranego na bazunie, wykonania utworu „Kaszëbsczi Nóte” czy poczęstunku tabaką.

Dodatkowym akcentem naszej obecności w Dziekanowicach, było wykonanie przez zespół „KASZUBKI” koncertu kaszubskich pieśni sakralnych w zabytkowym kościele p.w. św. Anny i św. Wawrzyńca z Wartkowic (zbudowanym w 1719 r.), będącym jednym z najcenniejszych obiektów Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Koncert odbył się bezpośrednio po zakończeniu uroczystej Mszy Św. otwierającej wydarzenie.

Nasz historyczny, pierwszy wspólny występ, miał miejsce w dniu 7 lipca 2019 r.

Podkreślić trzeba też fakt, że była to już 33 edycja „Żywego Skansenu”, ale pierwsza z udziałem Kaszubów.

Występ w Dziekanowicach był też dla nas szczególny z innego powodu – na scenie po ponad stu letniej przerwie po raz pierwszy pojawił się i zagrał instrument rzępiel (po kasz. rzãpiel).

Inicjatorami wskrzeszenia tego instrumentu byli kontrabasista Bogusław Galiński oraz prezes zespołu „KASZUBKI” Danuta Jastrzębska. Realizacja przedsięwzięcia możliwa była dzięki aprobacie przez p. Aleksandrę Rogalewską-Kanię, dyrektora Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie.  

Zrekonstruowania instrumentu podjął się człowiek z pasją – kaszubski lutnik z Sianowa p. Jerzy Holk-Łebiński. Artysta odtworzył instrument tak,  by nadać mu estetyczny wygląd, ale zachować wszystkie parametry techniczne, zgodnie z historyczną dokumentacją zebraną przez kaszubskiego folklorystę, etnografa, muzyka i pedagoga – Pawła Szefkę.

Odtworzony „rzãpiel” jest jedynym egzemplarzem tego instrumentu na Kaszubach.

„Rzãpiel” na stałe dołączył do składu instrumentalnego kapeli zespołu „KASZUBKI” i obok diabelskich skrzypiec i burczybasu włosowego jest kolejnym instrumentem ludowym przez nią wykorzystywanym.  Zaszczyt grania na tym nietypowym instrumencie przypadł kontrabasiście zespołu „KASZUBKI” – Bogusławowi Galińskiemu.

Dziękujemy p. Tomaszowi Fopke – dyrektorowi Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie za udostępnienie historycznej dokumentacji dotyczącej budowy instrumentu.

Szczególne podziękowania kierujemy do p. Aleksandry Rogalewskiej-Kani – dyrektora Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie za sfinansowanie odtworzonego instrumentu.

 

Tekst: Zespół „KASZUBKI”

Zdjęcia: archiwum zespołów „KASZUBKI” i „PRZODKOWIANIE”


Informację wprowadził(a): Piotr Lewna (2019-07-15)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Przekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowuje do strony na temat jakości powietrza w Żukowie

Stopka

design by fast4net

Zamknij