Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Wojewódzki sprawdzian wiedzy o Kaszubach w Szkole w Borkowie

20 maja 2019

„Niedźwiedź pod zielonym dębem” - w jakim kaszubskim mieście króluje? Na to i dziesiątki innych pytań odpowiedź znali uczniowie z 6 pomorskich powiatów, którzy przyjechali do Borkowa na IV Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach „Kaszubski Wiec”. Największy dystans w drodze na konkurs pokonali uczniowie i nauczyciele z Brzeźna Szlacheckiego, spod Miastka.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie po raz czwarty zorganizowała tę cieszącą się dużą popularnością edukacyjną imprezę. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i autorem skryptów pomocniczych jest Józef Belgrau, dyrektor borkowskiej szkoły. 57 uczniów z 21 szkół spotkało się w finale „Kaszubskiego Wiecu”. W teście pisemnym komisja, pod przewodnictwem Danuty Pioch, wyłoniła 8 laureatów, którzy w ustnym quizie walczyli o najlepsze miejsca. Poziom wiedzy był na tyle wysoki, że konieczna była dogrywka.

Uczestnicy wyjaśnili znaczenie słowa „bliza”, wiedzieli, co mieści się w Nadolu, a nawet znali odpowiedź na pytanie, w którym roku Bolesław Krzywousty włączył Pomorze Gdańskie do krakowskiej dzielnicy senioralnej. Pytania do części ustnej przygotowała prof. Monika Mazurek z Uniwersytetu Gdańskiego. Quiz poprowadziła Elżbieta Pryczkowska, znana na Kaszubach regionalistka. W organizację konkursu czynnie zaangażowali się nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy obsługi i administracji borkowskiej szkoły.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy. Nagrodą główną już tradycyjnie był tablet. Najlepszymi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Miszewie, Szkoły „Prymus” w Kościerzynie i Szkoły Podstawowej w Gowidlinie.  Najwyższy wynik w teście pisemnym uzyskała uczennica ze Szkoły „Fregata” w Oliwie.

Patronat nad konkursem objęli: dr Monika Kończyk, Pomorski Kurator Oświaty, Wojciech Kankowski, Burmistrz Gminy Żukowo i prof. Edmund Wittbrodt, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego. Nagrody ufundowali: Burmistrz Gminy Żukowo, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Instytut Kaszubski, Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie i OKiS Żukowo.

Źródlo: Szkoła Podstawowa w Borkowie


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Piotr Lewna (2019-05-20 14:48:24)
Informację zmodyfikował(a): Piotr Lewna (2019-05-20 14:49:40)
Liczba odwiedzin: 133
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Zamknij