Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Uczczono 100 lat Niepodległości podczas Narodowego Czytania

12 września 2018

W Żukowie na Placu Mariackim przy kościele p.w. WNMP odbyła się siódma edycja Narodowego Czytania. Trzynaście osób zaprezentowało fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Nie zabrakło elementów związanych z rocznicą odzyskania Niepodległości.

„Nawłoć” to drugi rozdział „Przedwiośnia”, który został wybrany do czytania. Wśród prezentujących lekturę był Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, II Zastępca Burmistrza Sylwia Laskowska-Bobula, Przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidtke, Prezes Związku Piłsudczyków RP z Oddziału Kaszubsko-Pomorskiego Tomasz Kocent oraz  dyrektorzy szkół, nauczyciele, bibliotekarze i harcerze.

Po odczytaniu fragmentów powieści Żeromskiego, nastąpił moment upamiętniający 100 lat Odzyskania Niepodległości. Rozbrzmiał Menuet Ignacego Paderewskiego, po czym harcerka Natalia Durkiewicz zaśpiewała utwory „Taki kraj” oraz „Ojczyzna”. Akcent patriotyczny podkreślały biało-czerwone flagi, przekazane uczestnikom Narodowego Czytania.

Burmistrz Wojciech Kankowski podziękował wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie akcji i podkreślił, że udział młodzieży jest budujący. - Jak się widzi młodych uczniów, harcerzy którzy mają tą flagę biało-czerwoną, to jesteśmy z nich dumni. Kochając tą małą Ojczyznę kochamy tę wielką.

Burmistrz podkreślił, że Żukowo pamięta o swoich bohaterach, stąd co roku obchodzony jest Dzień Pamięci 66 Pułku Kaszubskiego, a jedno z rond zostało nazwane jego imieniem. Zaznaczył, że w święcie tym udział bierze także Związek Piłsudczyków. Prezes Tomasz Kocent przedstawił pokrótce historię powstania Związku. 

Organizatorami Narodowego Czytania była Szkoła Podstawowa Nr 2 w Żukowie, Biblioteka Samorządowa, Zespół Promocji Urzędu Gminy w Żukowie oraz Ośrodek Kultury i Sportu.


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Wojciech Kruk (2018-09-12 14:53:50)
Informację zmodyfikował(a): Wojciech Kruk (2018-09-13 10:35:47)
Liczba odwiedzin: 349
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij