Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Inwestycje

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Rewitalizacja Starego Centrum Żukowa

14 sierpnia 2018

Teren przy klasztorze Norbertanek w Żukowie pięknieje

Już niedługo mieszańcy naszej gminy będą mogli korzystać z drewnianego pomostu, nowo powstałych ścieżek dla pieszych, ławek, altan, stojaków rowerowych oraz tablic informacyjnych wokół oczyszczonego, pogłębionego i wzmocnionego stawu. Obecnie zakończyły się prace budowlane oraz trwają czynności związane z odbiorem końcowym. Wartość robót wyniosła 1.823.675,69  zł. Wykonawcą prac budowlanych była Firma Budowlano – Handlowa ASBUD Andrzej Dobka, z siedzibą w Kartuzach.

Całe przedsięwzięcie ma na celu poprawę i uatrakcyjnienie zagospodarowania przestrzennego historycznego centrum Żukowa oraz stworzenie mieszkańcom miejsca do rekreacji. Celem rewitalizacji jest między innymi wyeksponowanie zabytków. Rozbudowany zostanie budynek historycznego spichlerza. Powstaną miejsca postojowe, oświetlenie, a teren dostosowany zostanie dla osób z niepełnosprawnościami. W budynku spichlerza mieścić się będzie Strefa Kultury oraz Centrum Aktywności Rodzin – CAR. Centrum będzie ośrodkiem dziennej opieki, w którym planowane i prowadzone będą kompleksowe zajęcia dla rodzin potrzebujących wsparcia, w szczególności zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, nieporadnych, niesamodzielnych, niepełnosprawnych, osób starszych czy samotnie wychowujących dzieci. W ramach Centrum będą odbywać się zajęcia grupowe oraz indywidualne w postaci różnego rodzaju terapii, warsztatów, poradnictwa, edukacji. Powstanie Klub Dobrych Rodziców, Kreatywna Akademia Dziecka oraz Klub Seniora.

Strefa Kultury będzie centrum zajęć edukacyjno-integracyjnych dla mieszkańców, dzieci, młodzieży, rodzin oraz seniorów, wspomagających naukę i rozwój osobisty, kulturalny i intelektualny. Powstanie Kreatywne Centrum Kulturalno-Edukacyjne z wielofunkcyjną salą do działalności kulturalnej prowadzonej przez Ośrodek Kultury i Sportu. Będzie to sala multimedialna, dostosowana do szeregu funkcji, posiadająca możliwość łatwej adaptacji do zróżnicowanego użytkowania obiektu jako np. sala szkoleniowa, warsztatowa, edukacyjna, widowiskowa, teatralna, wystawowa, kiermaszowa, z możliwością wyświetlania filmów i pokazów slajdów, sala spotkań i integracji oraz ćwiczeń i prób dla lokalnej społeczności. Będzie to serce kulturalne naszej gminy, którego do tej pory nie posiadaliśmy - centrum kultury, inicjatyw i spotkań społecznych, miejsce wydarzeń małych i dużych.

Rewitalizacja jest odpowiedzią na potrzeby społeczne, oparte na podstawowej komórce społecznej jaką jest rodzina. Przeciwdziałając zagrożeniu ubóstwa rodzin, wykluczeniu społecznemu, zapewniając możliwość spełniania potrzeb edukacyjnych i kulturalnych, niezbędne jest zaplecze w postaci miejsca do realizacji tych potrzeb. Miejsca, które w ramach tego projektu chcemy utworzyć dla mieszkańców, zachowując je od zniszczenia, przy jednoczesnym poszanowaniu i zachowaniu tożsamości i wartości historycznej Miasta Żukowa.

Zadania realizowane są w ramach projektu unijnego „Rewitalizacja Starego Centrum Żukowa” dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Obecnie trwają również prace związane z przebudową i rozbudową historycznego budynku spichlerza. Projekt jest realizowany w partnerstwie z Parafią Rzymskokatolicką p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie.

Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć oraz filmem wykonanym „z lotu ptaka”.


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2018-08-14 11:59:17)
Informację zmodyfikował(a): Natalia Piotrzkowska (2018-08-14 12:53:16)
Liczba odwiedzin: 1760
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij