Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
[fot. Wojciech Kruk] Ostatnie pożegnanie śp. Edmunda Lewańczyka - powiększ

Ostatnie pożegnanie śp. Edmunda Lewańczyka

11 maja 2018

9 maja pożegnaliśmy Edmunda Lewańczyka, znanego kompozytora pieśni kaszubskich, twórcę ludowego, gawędziarza, konferansjera i propagatora kultury kaszubskiej.

Edmund Lewańczyk urodził się 4.12.1943 r. w Żukowie w rodzinie muzykującej. Posiadał I kategorię instruktora tańców i muzyki ludowej. W latach 1979 - 1992 był kierownikiem artystycznym Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego im. Aleksandra Tomaczkowskiego - „Bazuny”. Od 1996 – 2002 roku współpracował z dziecięcym Zespołem Pieśni i Tańca „Checz” z Bojana i Koleczkowianami. Od 1985 r. uczestniczył w Turnieju Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia we Wielu gdzie odnosił ogromne sukcesy. Od 1998 roku pełnił funkcję Przewodniczącego Społecznej Rady Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Był pomysłodawcą założenia Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich (4.12.1993r.) oraz członkiem zarządu tego towarzystwa. Oprowadzał zwiedzających jako przewodnik w muzeum przy kościele poklasztornym p.w. W.N.M.P. w Żukowie. Był też długoletnim członkiem Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w żukowskim oddziale. Od 2002r. pełnił funkcję kierownika artystycznego kaszubskiego zespołu folklorystycznego „Redzanie” z Redy. Tworzył piosenki kaszubskie, kolędy i pastorałki oraz pieśni religijne w języku kaszubskim. Z zespołem „Redzanie” nagrał dwie płyty: „Słowiąc kroj e ledzi”(2006) oraz płytę autorską pt. „Tatczezna”(2009). W 2011 roku otrzymał nagrodę Burmistrza Gminy Żukowo w konkursie Sucovia. Występując podczas wielu uroczystości i imprez okolicznościowych, dał się poznać również jako wspaniały konferansjer w języku kaszubskim. Za działalność artystyczną i twórczość otrzymał wiele znaczących nagród, dyplomów i odznaczeń.


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2018-05-11 08:29:50)
Informację zmodyfikował(a): Natalia Piotrzkowska (2018-05-11 08:30:38)
Liczba odwiedzin: 591
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij