Aktualności - Jubileusz 150-lecia szkoły w Borkowie - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Jubileusz 150-lecia szkoły w Borkowie

25 października 2018

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie obchodzi w tym roku wielki jubileusz. Przed 150 laty powstała w dawnym budynku urzędu celnego jednoklasowa szkoła powszechna.

Obchody rozpoczęto uroczystą Mszą św. sprawowaną przez ks. proboszcza Krzysztofa Sagana z Żukowa w asyście ks. diakona Damiana Ranachowskiego, absolwenta szkoły. Dyrektor szkoły Józef Belgrau powitał przybyłych gości, wśród których była dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie, pani Joanna Sawczyn, burmistrz Gminy Żukowo, pan Wojciech Kankowski i przewodniczący Rady Miasta, pan Witold Szmidtke. Borkowskie uroczystości zaszczycili także przedstawiciele partnerskiej polskiej Szkoły im. Jana Bosko na Wileńszczyźnie.

Józef Belgrau w swym przemówieniu wrócił do czasów założenia Szkoły w Borkowie, podkreślił, że wiek XIX, mimo że pod zaborem pruskim, był czasem likwidacji analfabetyzmu na tych ziemiach. Edukacja stała się powszechna i obowiązkowa pod groźbą kary więzienie dla rodziców. Ale dzięki temu w XX wiek wchodziły już zupełne inne pokolenia. Świadome swych praw, ale i też aktywne w propolskich dążeniach niepodległościowych. Przed 100 laty dzielnica pruska była najnowocześniejszą ze składowych rodzącej się Rzeczypospolitej. Ci absolwenci pruskich szkół, jak choćby z Borkowa, gromadnie demonstrowali w Żukowie, Miszewie, Kartuzach podczas wersalskich obrad za powrotem Kaszub do Polski. W tej burzy dziejowej udało się im po latach zaborów połączyć w jednym państwie z rodakami z Poznania, Krakowa, Lwowa, Warszawy i Wilna. W roku 1929 szkoła znalazła się tuż przy stacji nowej magistrali kolejowej łączącej Śląsk z Gdynią. Ta inwestycja bardzo pomogła otworzyć się borkowskiej społeczności na świat. W trudnych latach okupacji hitlerowskiej szkoła była nieczynna. Jednak w 1945 roku, już w kilka tygodni po przejściu frontu, szkoła w Borkowie wznowiła naukę. Druga połowa XX wieku i początek XXI wieku były dla borkowskiej szkoły czasem intensywnego rozwoju, ale i też bardzo częstych przemian.

Dyrektor na koniec powiedział, że z wielkim zaangażowaniem, zapałem, a nawet entuzjazmem oraz pewnym zaciekawieniem wychodzimy w przyszłość. Struktura demograficzna Borkowa w szybkim tempie się zmienia. W coraz większym stopniu do szkoły przychodzimy z różnych stron Polski, a i niekiedy z Europy. Jesteśmy nowoczesną szkołą, otwartą na nowe pokolenia a i nowe wyzwania, które one ze sobą przyniosą. Dzisiaj się tu spotykamy, by na chwilę zatrzymać się w tej naszej drodze, w tej naszej wielopokoleniowej edukacyjnej przygodzie, obejrzeć się za siebie i spojrzeć przed siebie.

Uczniowie i nauczyciele przygotowali ciekawą prezentację słowno-muzyczno-wizualną prezentującą minione epoki w borkowskiej edukacji. Oprawę muzyczną zapewnili obecni uczniowie i absolwentki oraz Rodzina Galinskich z przepięknym wykonaniem instrumentalnym. Uroczystość w szczególności przygotowały panie Anna Formela, Zyta Formela i Ewa Drewa oraz obsługa szkoły. Swój ważny wkład w uświetnienie obchodów włożyli także rodzice. Pani Dyrektor Joanna Sawczyn z Kuratorium przekazała jubileuszowe drzewko, które zostało zasadzone przed szkołą. Burmistrz Wojciech Kankowski przekazał dobrej jakości laptop dla potrzeb szkoły, a polska delegacja z Litwy obraz Jezusa Miłosiernego w oryginalnej wersji wileńskiej i produkty regionalne.

[tekst: SP Borkowo]


Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2018-10-25)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Przekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowuje do strony na temat jakości powietrza w Żukowie

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij