Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Grupa z Banina odwiedziła Portugalie w ramach projektu Erasmus+

8 listopada 2019

Szkoła Podstawa w Baninie od ponad roku bierze udział w projekcie  Erasmus+ „Small towns…new challenges”. Od 21.10.2019  do 26.10.2019 miała miejsce czwarta z sześciu mobilności. Kolejni uczniowie banińskiej szkoły mogli wziąć w niej udział. Tym razem stroną goszcząca była Portugalia, a dokładnie Zespół Szkół Alvide Agrupamento de Escolas w miejscowości Casacais, oddalonej około 20min drogi na zachód od Lizbony. Spotkanie zostało zorganizowane w celu podsumowania i wskazania kolejnych kroków działań. Szkoła w Baninie już miała okazję być gospodarzem w maju 2019r. Wówczas wszyscy partnerzy tj. przedstawiciele z Hiszpanii, Bułgarii, Portugalii i Włoch przyjechali do szkoły w Baninie, dzięki czemu mieliśmy możliwość pochwalenia się nowym budynkiem szkoły oraz pięknymi okolicami Kaszub. 

Cele projektu to promowanie dziedzictwa kulturowego, przedsiębiorczości oraz współpracy międzynarodowej. I tak też zgodnie z powyższymi zostały zorganizowane zajęcia dla uczniów podczas czterodniowej wizyty w Portugalii. Należy wspomnieć, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele są zaangażowani w realizację planu od wczesnego rana do późnego wieczora przez 6 dni (wliczając dwa dni na podróż), aby następnie wrócić do swoich krajów i kontynuować rozpoczętą na spotkaniu pracę.

Pierwszy dzień zaczął się bardzo tradycyjnie czyli od uroczystego przywitania wszystkich gości w jednym z budynków szkoły. Był to czas na oswojenie się z nowym miejscem oraz jego tradycjami. Tego dnia wszyscy goście uczyli się piosenki portugalskiej i mogli posmakować pierwsze przysmaki regionalne. Po południu ekipa udała się  do ekologicznej farmy “Quinta do Pisão”, gdzie odbyła się gra terenowa. Wszyscy goście zaangażowani byli w odkrywanie piękna natury oraz faktów historycznych. Po wyczerpującym dniu i powrocie do szkoły około godziny 18.00 wszyscy uczniowie zostali odebrani przez portugalskie rodziny goszczące.

Następnego dnia już około godziny 8.30 grupa udała się na miejscowe targowisko, gdzie uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności handlowe. Postawiono im bojowe zadanie : „sprzedaż” mieszkańcom specjalnie przygotowanych na tę okazję produktów. Mogłoby się to wydawać niewykonalne dla uczniów z Polski, mówiących tylko po angielsku, ale udało się. Ostatecznie nasi uczniowie sprzedali najwięcej produktów i zarobili tym samym 50 euro dla firmy, a pierwszymi klientami okazali się turyści z Węgier. Po wyczerpującym doświadczeniu przedpołudniowym i krótkiej przerwie grupa udała się do miejscowego muzeum Conde Castro Guimarães, wybudowanego pierwotnie w XIX wieku przez Jorge O'Neill przedstawiciela pierwszej portugalsko - irlandzkiej dynastii. Drugi dzień zakończono wizytą w inkubatorze przedsiębiorczości i warsztatami z pieczenia tradycyjnych portugalskich ciasteczek z okolic Cascais- Areias de Cascais.

Trzeciego dnia ekipa wybrała się na wycieczkę do Lizbony turystycznym dwupiętrowym autobusem, który poprowadził ją do stolicy wzdłuż brzegu Oceanu.  Największą atrakcją tego dnia była wizyta w oceanarium, według Portugalczyków największym na świecie.

Nadeszła pora na piątek. Ostatni dzień jednak nie mniej intensywny co trzy poprzednie. Dzień grupa rozpoczęła od spotkania koordynatorów czyli nauczycieli ze wszystkich szkół, które przyjechały na wizytę. Podczas tego spotkania każda placówka prezentuje dotychczasowe działania, które przedsięwzięła w celu realizacji projektu. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Baninie mieli bardzo intensywny czas od maja 2019 r. Jeszcze w czerwcu przed wakacjami mieli spotkanie z przedsiębiorcą, który przedstawił etapy zakładania działalności gospodarczej, a następnie możliwości promowania swoich produktów. Przedsiębiorcą tym był rodzic jednego z uczniów – p. Aneta Krzemińska, która prowadzi swoją działalność rękodzieła “Ficelle”. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach z przedsiębiorczości, podczas których uczestnicy tworzyli biznes plan, logo  oraz zastanawiali się nad działaniami promującymi ich firmę.

Przed nami jeszcze dwie mobilności: w marcu 2020 na Sycylię oraz w maju 2020 do głównego koordynatora projektu do Hiszpanii, aby tam podsumować dwa lata ciężkiej pracy. Zanim jednak to się wydarzy musimy jeszcze raz wziąć głęboki oddech, zakasać rękawy i zakończyć to co zaczęliśmy.

Projekt “Small towns…new challenges” daje ogromne możliwości uczniom z małych miejscowości. Wspiera tradycje oraz małą przedsiębiorczość. Zachęca uczniów do współpracy i nauki języków obcych. Jest wyzwaniem nie tylko dla nauczycieli, rodziców, ale przede wszystkim dla uczniów. Jednak najważniejsze jest to, iż  motywuje do dalszej pracy.

Źródło: Szkoła Podstawowa w Baninie/ Katarzyna Winklas


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Piotr Lewna (2019-11-08 11:00:21)
Informację zmodyfikował(a): Piotr Lewna (2019-11-08 11:05:12)
Liczba odwiedzin: 149
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij