Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
[plakat w formacie JPG] Dlaczego w najbliższy weekend podświetlamy Urząd Gminy Żukowo na zielono? - powiększ

Dlaczego w najbliższy weekend podświetlamy Urząd Gminy Żukowo na zielono?

4 października 2018

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego będzie obchodzony w tym roku  6 października. Od 7 lat obchody tego dnia (nazywanego po angielsku CP DAY) mają na celu zwrócenie uwagi na 18 milionów ludzi na całym świecie którzy borykają się z MPD.

Tego dnia obiekty na całym świecie podświetlane są na zielono, a wszyscy którzy pragną wyrazić swoją solidarność z osobami z MPD ubierają się również w tym kolorze lub przyczepiają zielone tasiemki. W naszej gminie od kilku lat Światowy Dzień Porażenia Mózgowego obchodzony jest w Szkole Podstawowej w Miszewie gdzie dzieci i nauczyciele solidaryzują się z jednym z uczniów. W solidarności z osobami dotkniętymi MPD, Urząd Gminy Żukowo również zostanie podświetlony.

Pomimo że w nazwie MPD występuje słowo „dziecięce" to jednak dotyczy ono również osób dorosłych - wskazuje jedynie, że przypadłość ta ujawnia się we wczesnym okresie życia. MPD może mieć różne postacie. Zasadniczo wynika z uszkodzeń połączeń nerwowych, a że mózg to nasze centrum dowodzenia porażeniu mogą ulec różne części ciała. Są zatem osoby, które do poruszania się potrzebują specjalnego sprzętu np chodzików, kul lub wózków, są też osoby leżące, są osoby bardzo inteligentne, ale są też osoby niepełnosprawne intelektualnie. Są osoby, które nie mogą mówić a mimo to wszystko rozumieją i wyposażone w odpowiednie sprzęty komunikują się w sposób alternatywny.  

Wszystkim którzy  chcieliby nieco lepiej poznać świat MPD polecamy książkę i fim pt. „Chce się żyć” oraz link  http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/279933.

[tekst: nadesłane]


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2018-10-04 08:26:04)
Informację zmodyfikował(a): Natalia Piotrzkowska (2018-10-04 08:26:35)
Liczba odwiedzin: 407
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij