Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

O historii sanktuarium sianowskiego

24 lipca 2018

Wspaniała aura towarzyszyła tegorocznemu wielkiemu odpustowi kaszubskiemu Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie. Na pewno miało to wpływ na rekordową frekwencję i liczny udział pielgrzymek, w tym kilku nowych, m.in. ze Swarzewa. Ceremonia, której przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna, była na żywo transmitowana przez Radio Głos.

Przez co najmniej dwadzieścia ostatnich lat trwają intensywne działania wokół sanktuarium. W dużej mierze inspirowane były przygotowaniami do złotego jubileuszu koronacji Pani Sianowskiej na Królową Kaszub. Obchody odbyły się przed dwoma laty. Wówczas ks. proboszcz i kustosz sanktuarium, Eugeniusz Grzędzicki podkreślał: - Przygotowania do jubileuszu trwają nieprzerwanie od 2008 roku. Są całkowicie wymienione ściany kościoła. Dokonano gruntownej przebudowy świątyni. Odnowiono ołtarze boczne. Ostatnim naszym dziełem jest renowacja ołtarza głównego. Można powiedzieć, że to kolejny cud Królowej Kaszub. Brakowało pieniędzy. Modliłem się o to jednak, by udało się dokonać i tego dzieła. W pewnym momencie zadzwonił ksiądz, który był tu wikariuszem w czasie koronacji i powiedział, że ma sponsora na remont ołtarza. No i dokonało się to, co tu widzimy!

Kościół rzeczywiście wygląda okazale. Również jego otoczenie robi piękne wrażenie. Wydaje się, że w ostatnich latach ten rozwój nabrał jeszcze większego rozmachu. W dużej części jest to też zasługa coraz liczniejszych pielgrzymów i dobrodziejów sanktuarium. Od lat wśród nich zaangażowani są bardzo członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, zwłaszcza oddziałów środkowych.

W ubiegłym roku party te ufundowały relikwiarz, w którym obecnie znajdują się relikwie św. Maksymiliana Kolbe. Natomiast w bieżącym roku postanowiono wrócić do koncepcji sprzed kilkunastu lat ufundowania tablicy ze zwięzłą historią sanktuarium. Usadowiono ją przy bramie od strony Kartuz. Kształtem nawiązuje do tablicy z informacją o dr. Florianie Ceynowie, która przed rokiem stanęła przy obelisku poświęconym budzicielowi ruchu kaszubskiego. 

Nową tablicę poświęcił bp ordynariusz pelpliński Ryszard Kasyna tuż przed rozpoczęciem ceremonii odpustowych. Tekst przygotował dr Eugeniusz Pryczkowski - autor pracy doktorskiej o sanktuarium i redaktor naukowy nowej książki "Sanktuarium sianowskie a tożsamość kaszubska". Podany jest w dwóch wersjach językowych: kaszubskiej i polskiej. (jd)


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Wojciech Kruk (2018-07-24 09:56:03)
Informację zmodyfikował(a): Wojciech Kruk (2018-07-24 10:00:09)
Liczba odwiedzin: 284
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij