Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Konferencja w sprawie Obwodnicy Metropolitalnej

8 czerwca 2018

7 czerwca br. Wojciech Kankowski Burmistrz Gminy Żukowo podczas konferencji prasowej dotyczącej budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta, która znalazła się na liście zadań ministerialnych, podkreślał znaczenie jej budowy dla gminy i całego regionu.

5 czerwca 2018 r. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów jednogłośnie zatwierdził realizację OMT i opowiedział się za przyjęciem do realizacji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. To informacja szczególnie ważna dla gminy Żukowo, ze względu na budowę obwodnicy Żukowa w ramach OMT.

Podczas konferencji prasowej w budynku Centrum Zarządzania Kryzysowego i OSP w Żukowie zwołanej przez Wojciecha Kankowskiego Burmistrza Gminy Żukowo, obecny był Stanisław Lamczyk Poseł na Sejm RP, Witold Szmidtke Przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie, Tomasz Szymkowiak Zastępca Burmistrza Gminy Żukowo, Zbigniew Jarecki Prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców oraz Rafał Więcek Koordynator ds. Obwodnicy Metropolitalnej wraz z obwodnica Żukowa.

Burmistrz Gminy Żukowo przedstawił działania podjęte w celu przyśpieszenia budowy Obwodnicy Metropolitalnej wraz z obwodnicą Żukowa.

  • 25 listopada 2016 r.

„Apel w sprawie budowy drogi ekspresowej S6 – Lębork (wraz z obwodnicą Lęborka) – Obwodnica Trójmiasta”, a Rada Gminy Szemud podjęła uchwałę „w sprawie przyjęcia apelu w sprawie budowy drogi ekspresowej S6 – Lębork (wraz z obwodnicą Lęborka) – Obwodnica Trójmiasta”.

Podpisany w Szemudzie podczas sesji Rady Gminy Szemud, w której udział wziął także Wojciech Kankowski Burmistrz Gminy Żukowo oraz samorządowcy z powiatu lęborskiego.

  • kwiecień 2017 r.

Zbieranie podpisów pod petycja do Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie przyspieszenia budowy OMT wraz z obwodnicą Żukowa. Gmina Żukowo zebrała najwięcej podpisów wśród samorządów – 1384.

Blisko 12 tys. osób podpisało petycję w sprawie budowy Obwodnicy Metropolitalnej

  • 6 lipca 2017 r.

Pismo Burmistrza Gminy Żukowo do Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego o przyśpieszenie prac nad rozpatrzeniem skargi kasacyjnej z 22 grudnia 2016 r.

Wniosek rozpatrzony został pozytywnie – przyśpieszono termin rozprawy na 3 października  2017 r.

  • sierpień 2017 r.

Do pism m.in. Burmistrza Gminy Żukowo i Kaszubskiego Związku Pracodawców dołączył wniosek wysłany przez Radę i Zarząd Powiatu Kartuskiego w sprawie budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta wraz z obwodnicą Żukowa.

  • 27 września 2017 r.

Pismo Burmistrza Gminy Żukowo do Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło wyrażające zaniepokojenie wykreśleniem OMT z listy dużych projektów w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Pismo przekazane zostało również do wiadomości wszystkim posłom i senatorom z Naszego okręgu

W odpowiedzi zwrotnej z Ministerstwa Rozwoju otrzymano informacje, że wykreślenie projektu nie oznacza wykluczenia, a jedynie inwestycja została przesunięta w czasie.

  • 27 września 2017 r.

Pismo Burmistrza Gminy Żukowo do Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego z podziękowaniem za przyśpieszenie terminu rozpatrzenia skargi kasacyjnej.

  • 3 października 2017 r.

Udział Burmistrza Gminy Żukowo w rozprawie Naczelnego Sądu Administracyjnego, wspólnie z Posłem na Sejm RP Stanisławem Lamczykiem, podczas której zabierając głos przedstawił wagę budowy OMT wraz z obwodnicą Żukowa dla gminy Żukowo.

  • 8 listopada 2017 r.

Pismo Burmistrza Gminy Żukowo do Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie szybszego przesłania opisu wyroku wraz z uzasadnieniem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

  • 6 grudnia 2017 r.

Program „Pomorze Samorządowe” realizowany przez TVP Gdańsk w Żukowie. Jednym z tematów była budowa Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta wraz z obwodnicą Żukowa. Udział w programie wziął Kazimierz Smoliński Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa. Wówczas mówił o realizacji OMT w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Burmistrz podkreślił, że w przyśpieszenie prac nad OMT aktywnie włączyli się także samorządy, posłowie, stowarzyszenia, mieszkańcy a także media lokalne i regionalne, które regularnie informowały o przedsięwzięciach dotyczących tej inwestycji.

- Bardzo ważnym sygnałem dla nas jest fakt, że Komitet Ekonomiczny jednogłośnie opowiedział się za budową Obwodnicy Metropolitalnej – mówił Wojciech Kankowski, Burmistrz Gminy Żukowo. – Liczmy na to, że inwestycja ruszy niebawem - będzie to początek przyszłego roku. Inwestycja ma już realne podstawy i ufamy, że formalnością będzie zatwierdzenie tego kierunku przez Radę Ministrów. Nasz region rozwija się dynamicznie. Brak tej drogi jest „hamulcem”, zagrożeniem dla dalszego rozwoju – zaznaczył Burmistrz Gminy Żukowo.

Tomasz Szymkowiak podkreślił, że ta inwestycja daje ogromne możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą inwestować w gminie Żukowo. Decyzja Komitetu Ekonomicznego RM wpłynie na rozwój gospodarczy, zmniejszy korki w Chwaszczynie i Żukowie.

- Inwestycja pozwoli przede wszystkim usprawnić tranzyt zarówno w kierunkach południowych Kaszub, jak i w stronę Gdańska i Gdyni. Już dziś widzimy, że przez cztery lata bardzo dużo firm wskazując swoje lokalizacje na terenie gminy Żukowo, zwłaszcza wzdłuż drogi krajowej nr 20 patrzy i sprawdza, jak długo będzie oczekiwała na obwodnicę metropolitalną – zaznaczył zastępca burmistrza.

Poseł Stanisław Lamczyka (PO) poinformował, że decyzja Rady Ministrów o OMT jest już tylko formalnością, i że już są instytucje i podmioty zainteresowane jej finansowaniem i realizacją.

- Analizy wskazują na opłacalność tej inwestycji, stąd takie zainteresowanie – podkreślał poseł Stanisław Lamczyk. – Ważny jest też fakt, że pieniędzy na realizację tej inwestycji nie będzie musiał wykładać budżet państwa. Rząd będzie płacił później jedynie za dostępność drogi, tak jak ma to miejsce w przypadku autostrad wybudowanych na podobnych zasadach. Opłaty pobierane będą zaś wyłącznie od samochodów ciężarowych i mogłoby się to odbywać prawdopodobnie w oparciu o system ViaToll.

Poseł podkreślił również, że na dniach uprawomocni się decyzja środowiskowa dla OMT i nic nie wskazuje na to, by miały wpłynąć jakiekolwiek odwołania. Teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musi przygotować procedurę związaną z przetargiem na realizację inwestycji, która mogłaby się rozpocząć w styczniu 2019 roku.

Koszt budowy obwodnicy, która będzie częścią drogi ekspresowej S6, szacuje się na 500 mln euro, czyli ponad 2 mld złotych. Szacowana wartość budowy całej S6 to około 10 mld złotych.

Zbigniew Jarecki, Prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców również podkreślił, że decyzja Komitetu Ekonomicznego jest ważna dla przedsiębiorców.

- Zebraliśmy 11.840 podpisów. O znaczeniu tej inwestycji nie muszę już mówić - paliwo, czas pracowników stojących w korkach, środowisko. W działaniach wspierali nas nie tylko przedsiębiorcy miejscowi. Mam mnóstwo podpisów z rejonu chojnickiego, bytowskiego - podkreślał prezes KZP.

Wojciech Kankowski poinformował również, że w planach jest stworzenie łącznika obwodnicy z drogą wojewódzką nr 211.

- Gmina Żukowo, jako członek Obszaru Oetropolitalnego złożyła propozycję do planu strategii mobilności, aby przewidzieć łącznik obwodnicy z Glincza do drogi 211, tak aby ruch z części od Kartuz mógł być wyprowadzony na obwodnicę. Skonsultowaliśmy z wojewódzkim biurem planowania przestrzennego tzw. Nową Kielnieńską, która ma wyprowadzić ruch z Chwaszczyna, nową drogą w kierunku Gdańska, a także rozważamy lokalizację wyprowadzenia ruchu z węzła Miszewo, tak, by ominąć bardzo urbanizujące się obszary między Baninem a Miszewem – zaznaczył Wojciech Kankowski.

Burmistrz zapewnił również, że Gmina zadba o wszelkie uzgodnienia związane czy to z budową ekranów dźwiękochłonnych czy też innych prac poprzez uczestniczenie w konsultacjach. Podkreślił również, że budowa OMT ma mieć na względzie interes większości i strona polityczna nie ma przy tej inwestycji znaczenia.


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Beata Bujnowska-Kowalska (2018-06-08 14:41:11)
Informację zmodyfikował(a): Beata Bujnowska-Kowalska (2018-06-08 14:54:11)
Liczba odwiedzin: 1314
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij