Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Wojewódzki konkurs wiedzy o Kaszubach

17 maja 2018

Już po raz trzeci Szkoła im. Jana Pawła II zorganizowała Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach „Kaszubski Wiec”. Do Borkowa przyjechało 67 uczniów z opiekunami z 23 szkół z powiatu chojnickiego, bytowskiego, kościerskiego, kartuskiego, wejherowskiego, gdańskiego i miasta Gdańsk.

Uczestnicy wykazali się dogłębną wiedzą z dziedziny geografii, historii, literatury, słownictwa, kultury i sztuki ludowej Kaszub, organizacji i instytucji oraz symboli kaszubskich. Wiedzieli co w herbie ma Kościerzyna, ile kolorów jest w hafcie szkoły żukowskiej, jaka ważna pomorska rzeka wypływa z torfowisk pod Sierakowicami, kto napisał „Życie i przygody Remusa” oraz co oznacza kaszubskie słowo „pipa”.

Po imponującej rywalizacji 7 najlepszych uczestników w ustnym Quizie na temat Kaszub, nagrodę główną czyli tablet ufundowany przez panią poseł Dorotę Arciszewską Mielewczyk, zdobył Dawid Machalewski ze szkoły w Miszewie.

Patronat nad konkursem objęli: burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski, Pomorski Kurator Oświaty dr Monika Kończyk, Prezes ZKP prof. Edmund Wittbrodt i pani poseł Dorota Arciszewska Mielewczyk. Nagrody na konkurs przekazali także: Instytut Kaszubski, Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie, burmistrz Żukowa i OKIS Żukowo. Merytorycznie konkurs przygotował Józef Belgrau, dyrektor szkoły w Borkowie, wzorową organizacją konkursu zajęli się nauczyciele i pracownicy administracji oraz obsługi szkoły. Komisji przewodniczyła Danuta Pioch wspierana przez prof. Monikę Mazurek z UG, Lidwinę Kreft i Iwonę Makurat. Quiz jak co roku w dynamiczny sposób prowadził dr Eugeniusz Pryczkowski. W przerwach bracia Michał i Andrzej Galińscy, uczniowie szkoły, umilali gościom czas piękną kaszubską muzyką.


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2018-05-17 15:24:16)
Informację zmodyfikował(a): Natalia Piotrzkowska (2018-05-18 09:17:21)
Liczba odwiedzin: 534
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij