Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Przejazd pociągiem specjalnym na trasie Gdańsk Kokoszki – Kartuzy

11 maja 2018

Samorząd Województwa Pomorskiego, Pomorska Kolej Metropolitalna SA i „Gazeta Wyborcza Trójmiasto” organizują 13 maja (niedziela) przejazd pociągiem specjalnym na trasie Gdańsk Kokoszki – Kartuzy, w ramach samorządowej inicjatywy na rzecz reaktywacji przewozów pasażerskich na liniach kolejowych nr 234 i 229, której patronuje marszałek województwa Mieczysław Struk.

W wydarzeniu wezmą udział samorządowcy z miast i gmin leżących wzdłuż tej trasy, parlamentarzyści, lokalni aktywiści oraz miłośnicy kolei i przedstawiciele mediów. Partnerami wydarzenia są: PKP SKM w Trójmieście, Miasto Kartuzy oraz Stowarzyszenie Miłośników Kolei Kokoszkowskiej, przy wsparciu Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Gdyni.

Nawiązujący do dawnych happeningów promujących projekt PKM przejazd na trasie Gdańsk – Kartuzy po dawnej linii kokoszkowskiej ma na celu propagowanie idei budowy tzw. „kolejowej obwodnicy” łączącej Gdańsk z Kartuzami, dzięki której możliwe będzie utrzymanie pasażerskich przewozów kolejowych na Kaszubach przez cały czas trwania planowanych przez PKP PLK inwestycji na linii 201 (elektryfikacja i budowa drugiego toru w latach 2020-23). Przejazd organizowany 13 maja br. ma pokazać, że połączenie kolejowe Gdańska z Kartuzami przez Starą Piłę - odcinkami linii 234 i 229 - jest możliwe już dziś, a po modernizacji realne będzie regularne przywrócenie ruchu pasażerskiego na tej trasie.

Wydarzenie odbędzie się na całej trasie, jaką trzeba zrewitalizować, aby w przyszłości pociągi mogły jeździć „kolejową obwodnicą” Kartuzy – Gdańsk, przy czym podzielone zostało na dwie części:

1. Odcinek pieszy:

– start w godzinach przedpołudniowych na przystanku PKM Gdańsk Kiełpinek, skąd uczestnicy wydarzenia przemaszerują do Gdańska Kokoszek po wymagającym wybudowania od nowa 2-kilometrowym odcinku dawnej linii kolejowej pomiędzy Kiełpinkiem a Kokoszkami.

2. Odcinek kolejowy:

– przejazd szynobusem SKM ze stacji Gdańsk Kokoszki do Kartuz, z przystankami w Starej Pile i Żukowie Zachodnim.

W Kartuzach planowany jest około 40-minutowy postój, podczas którego biorący udział w wydarzeniu samorządowcy podpiszą list intencyjny w sprawie współpracy mającej na celu odtworzenie kolejowego połączenia pomiędzy Gdańskiem a Kartuzami przez Starą Piłę. Uroczystość odbędzie się w nowym budynku dworca w Kartuzach, którego otwarcie planowane jest w czerwcu 2018 r. Uczestnicy przejazdu jako pierwsi będą mogli przedpremierowo zwiedzić nowy dworzec. Na koniec powrót tym samym pociągiem do Gdańska Wrzeszcza trasą PKM, w godzinach wczesnopopołudniowych.

Więcej informacji o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/218076985633212/       

[Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego]   


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2018-05-11 09:53:14)
Informację zmodyfikował(a): Natalia Piotrzkowska (2018-05-11 09:57:41)
Liczba odwiedzin: 526
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij