Aktualności - "Sucovie" rozdane! - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

"Sucovie" rozdane!

21 marca 2018

W piątek 16 marca odbyła się IX Gala wręczenia Gminnej Nagrody "Sucovia". Wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń Gminy Żukowo. W restauracji "Jagoda" w Żukowie spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, organizacji działających na terenie Gminy oraz mieszkańcy. Pośród zgłoszonych wniosków wyłoniono trzynaścioro nominowanych w ośmiu kategoriach.

Gminna Nagroda Sucovia wręczana jest w Gminie Żukowo od 2010 roku. Dwie pierwsze edycje nagradzały wyłącznie twórców kultury. Od pięciu lat zmienił się jej charakter i wręczana jest za promocję Gminy Żukowo oraz wkład w jej rozwój. Przyznawana jest za osiągnięcia w dziedzinie kultury, sportu, za działalność społeczną, w dziedzinie gospodarki i edukacji. Szczególną nagrodą jest kategoria mecenasa czyli osoby lub instytucji wspierającej w znaczący sposób rozwój Gminy Żukowo w różnych dziedzinach. Złożone wnioski rozpatruje powołana przez Burmistrza Gminy Żukowo Kapituła składająca się z przedstawicieli różnych dziedzin.
W tym roku Kapitułę tworzyli: Aleksandra Rogalewska, Alicja Pyszka, Andrzej Karczewski, Tyberiusz Treder, Albin Bychowski, Jan Żółtowski, Józef Belgrau.

KULTURA

nominacje w kategorii kultura otrzymali:

Kółko Rolnicze Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie – to już 60-letnia organizacja zrzeszająca stale kilkadziesiąt pań. Koło wyróżnia wielopokoleniowość. Na przestrzeni lat wyodrębniły się podgrupy wchodzące w skład Koła: kółko haftu kaszubskiego, zespół wokalny „Kaszubki”, grupa kabaretowa, a także grupa taneczna „Rosa”. Wszechstronnie utalentowanie aktorsko-wokalne, promowanie tradycji Kaszub, biegłe posługiwaniem się językiem kaszubskim członkiń Koła oraz znakomite jego prowadzenie skutkuje zaproszeniami na kulturalne wydarzenia w całej Polsce, jak również poza granicami naszego kraju.

Edmund Szymikowski – hafciarz, niestrudzony popularyzator żukowskiej szkoły haftu kaszubskiego. Animator kultury regionalnej, inicjator konkursu haftu kaszubskiego, który zyskał patronat honorowy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Autor licznych publikacji z zakresu haftu kaszubskiego, twórca autorskiej teki haftu inspirowanej szkołą żukowską wydanej w 2017 r. W ubiegłym roku Edmund Szymikowski promował haft kaszubski w Niemczech (Norymberga). W tym roku z inicjatywy regionalisty haft kaszubski zostanie zaprezentowany w Sejmie RP jako czołowe rękodzieło Pomorza.

Robert Redlicki - Angażuje się w życie kulturalne Gminy Żukowo, poprzez prowadzenie grupy teatralnej „Czeremuchy” oraz imprez kulturalnych. Aktywizuje młodzież gimnazjalną licealną przez wdrażanie w świat teatru i sztuki teatralnej. W minionym roku był pomysłodawcą scenariusza i reżyserem spektaklu w ramach projektu „Teatr bez barier” w którym wzięła udział młodzież zarówno szkoły ponadgimnazjalnej, jak i młodzież ze szkoły specjalnej w Żukowie. Robert Redlicki jest wychowawcą klas mundurowych, w związku z czym wychodzi z inicjatywą wspierania różnorodnych gminnych przedsięwzięć sportowych i kulturalnych, organizując młodzież do pomocy w przygotowaniu i ich przeprowadzeniu

Nagrodę w kategorii kultura otrzymał: Edmund Szymikowski

SPORT

W tej kategorii nie przyznano nominacji, natomiast nagrodę otrzymała grupa żukowskich biegaczy, która przez cały rok plasowała się nieustannie na podium szczebla wojewódzkiego, ogólnopolskiego. W zeszłym roku zawodnicy klubu zdobyli 5 medali Mistrzostw Polski, 5 Medali na Mistrzostwach Polski Krajowego Zrzeszenia LZS w Pile, 4 medale na Ogólnopolskich Igrzyskach LZS w Spale, złoty medal na halowych mistrzostwach Polski juniorów młodszych, złoty medal na ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży w Warszawie, awans do przełajowych Mistrzostw Europy juniorki Julii Dias, 7 miejsce wśród klubów lekkoatletycznych w woj. Pomorskim w klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży. Drużyna od lat zajmuje wysokie miejsce w czołówce polskich biegaczy i jest kuźnią młodych talentów sportowych.

Nagrodę w kategorii sport otrzymał GKS Żukowo sekcja Lekkiej atletyki, nagrodę odebrał kierownik sekcji, Krzysztof Król

INICJATYWY SPOŁECZNE

nominacje w kategorii inicjatywy społeczne otrzymali:

Projekt Szlachetna Paczka - ogólnopolski projekt oparty na pracy z darczyńcami i wolontariuszami, którzy pomagają rodzinom w potrzebie, swoim zasięgiem obejmuje w dużym stopniu gminę Żukowo. W latach 2014 – 2017 rejonowi Kartuzy udało się dotrzeć do 189 rodzin w potrzebie, z czego 50 z Gminy Żukowo. Liderem projektu od czterech lat w rejonie Kartuz jest Pan Piotr Chistowski.

Ks. Krzysztof Sagan - Proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie, wcześniej proboszcz parafii w Leźnie. Łączy lokalnych mieszkańców poprzez wiele inicjatyw społecznych i kulturalnych, takich jak Misterium Męki Pańskiej, Jarmark Bożonarodzeniowy, spotkania z młodzieżą. Przy parafii działa również parafialne koło Caritas, a także kółka zainteresowań. Poza działalnością kulturalno-społeczną działa również na rzecz żukowski zabytków, rewitalizując historyczne tereny Żukowa, zwłaszcza zabytkowy kościół Mariacki, najstarszy zabytek w powiecie.

Lidia Cendrowska – sołtys Sulmina, w swojej drugiej kadencji wykazała dużą determinacje w działaniach dotyczących budowy drogi łączącej Otomin z Sulminem. Działania swoje nie zakończyła z chwilą zakończenia budowy drogi, ale w celu podniesienia komfortu życia mieszkańców wsi Sulmin i Niestępowo podjęła działania w celu skomunikowania obu wsi z miastem Gdańsk linią autobusową. Inicjatywa ta, dzięki przychylności władz Żukowa, udała się w całości.

Nagrodę w kategorii inicjatywa społeczna otrzymał: Projekt Szlachetna Paczka, nagrodę odebrał Lider Reginu pan Pior Chistowski.

EDUKACJA

W tej kategorii nie przyznano nominacji, natomiast nagrodę otrzymał nauczyciel, który od ponad czterech lat pracuje w Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie. Od 3 lat pełni funkcję opiekuna Samorządu Uczniowskiego, z którym podejmuje różne działania na rzecz społeczności szkolnej, jest również nauczycielem języka kaszubskiego. Prace jej uczniów biorą udział w corocznym Wojewódzkim Konkursie „Haft Kaszubski” w Linii, od czterech lar w szkole organizuje warsztaty haftu kaszubskiego, zaś od dwóch lat z jej inicjatywy w szkole działa dziecięcy zespół wokalno-taneczny „Niezabótczi”, którego występy uświetniają uroczystości szkolne.

Nagrodę w kategorii edukacja otrzymała: Hanna Gruba

GOSPODARKA

nominacje w kategorii gospodarka otrzymali:

Restauracja Mulk - W 2017 otwarto nową część restauracji – salę bankietową. Zainaugurowała ona swoją działalność Festiwal Filmów Kaszubskich, także rozstrzygnięcie konkursu „Kaszebscze Karaoke”. Restauracja znakomicie dba o rozwój kultury kaszubskiej.

Ecofarma Kaszubska - Funkcjonowanie gospodarstwa od ponad 25 lat opiera się na uprawie i sprzedaży ekologicznych produktów. Ecofarma promuje swą działalność poprzez udział w targach ekologicznych w kraju i zagranicą. Na terenie Ecofarmy Kaszubskiej znajduje się także przedszkole i żłobek – Ekoludek. Dzięki temu dzieci uczęszczające do przedszkola od najmłodszych lat uczą się ekologii i zdrowego żywienia. Za swoją działalność Ecofarma Kaszubska otrzymała wiele nagród m.in. medal dla „Zasłużonych dla rolnictwa” od Ministerstwa Rolnictwa.

Zakład Produkcyjny „Alexander ” - rodzinna polska firma istniejąca od 1976 r. Zajmuje się produkcją gier i zabawek edukacyjnych. Od początku istnienia ma swoją siedzibę w Chwaszczynie. Ponad 260 osobowa załoga produkuje zabawki, które eksportowane są do 15 krajów. Firma dynamicznie się rozwija, systematycznie zwiększa asortyment produkcji, zatrudnienie i powierzchnie produkcyjne. Firma udziela pomocy rzeczowej dla szkół w Gminie Żukowo, straży pożarnej , sportowcom.

Nagrodę w kategorii gospodarka otrzymał: Zakład Produkcyjny Alexander. Nagrodę odebrał przedstawiciel firmy, pan Dariusz Ciechomski.

NAGRODA HONOROWA - MECENAS

Nagrodę honorową za mecenat i działalność wspierającą rozwój Gminy Żukowo oraz jej promocję, kapituła postanowiła przyznać firmie, która wspiera zespół dziecięco – folklorystyczny „Mulczi” z Miszewa, pomaga przy Festiwalu Filmów Kaszubskich i Finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tej kategorii nagrodę otrzymała Restauracja MULK. Statuetkę odebrali Pani Natalia Labudda i Pan Michał Woszczyna.

Nagroda Burmistrza

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Żukowie w sprawie przyznawania Nagrody Gminnej Sucovia, Burmistrz spośród zgłoszonych kandydatur może przyznać nagrodę specjalną. Nagroda Burmistrza trafiła do rąk pedagoga z wieloletnim doświadczeniem. Już od jedenastu lat aktywnie uczestniczy wraz z dziećmi w zbiórce funduszy w ramach „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” angażując nie tylko uczniów, ale także absolwentów szkoły – corocznie kwestuje wraz z grupą liczącą około 60 wolontariuszy. W ostatnich latach otrzymywała nagrody Dyrektora, była nominowana do nagrody Pomorskiego Kuratora. Jest nauczycielem Szkoły Podstawowej w Baninie.

Nagroda Burmistrza przyznana została Pani Małgorzacie Lewińskiej.

Po wręczeniu statuetek zebrani zostali zaproszeni na koncert Siergieja Kriuczkowa & Riverboat Ramblers. To zespół, który pojawił się w Europie w latach 90 – tych. Pierwszy koncert w Polsce miał miejsce w 1991 roku we Wrocławiu, w znanym klubie jazzowym „Rura”. Przez ostatnie lata koncertował w wielu krajach Europy. Repertuar orkiestry stanowią wielkie standardy muzyki swingowej. Lider zespołu – obdarzony charakterystycznym głosem o niezwykłej barwie, nazywany jest “Białym Louisem Armstrongiem”. Jazzowy Riverboat Quartet to muzycy stanowiący trzon zespołu, a tworzą go Sergiej Kriuczkow, znakomity trębacz i wokalista, Jarosław Stokowski – kontrabas, Adam Golicki– perkusja, Marek Jurski – piano.

Na zakończenie głos zabierał Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski. Prowadząca zaprosiła gości Gali na poczęstunek, gdzie czekał tort zasponsorowany przez pana Romana Wenzel z Cukierni Markiza. Na dolnej sali obecni mogli podziwiać wystawę grafik Jacka Piątka. Wystawa ukazuje zabytki, miejsca oraz historię gminy Żukowo.

Pośród gości na sali zasiedli: Posłowie na Sejm RP – Dorota Arciszewska - Mielewczyk i Stanisław Lamczyk, Radny Sejmiku Wojewódzkiego – Dariusz Męczykowski, Starosta Powiatu Kartuskiego – Janina Kwiecień, Wicestarosta Powiatu Kartuskiego – Bogdan Łapa, Burmistrz Gminy Żukowo – Wojciech Kankowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie – Witold Szmidtke wraz z radnymi, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Żukowie – aspirant sztabowy Michał Domaradzki, księża, dyrektorzy szkół, Prezesi OSP, przedstawiciele organizacji pozarządowych, sołtysi, przedsiębiorcy, nominowani do nagrody Sucovia. Galę poprowadziła Bożena Olechnowicz.


Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2018-03-21)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Przekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowuje do strony na temat jakości powietrza w Żukowie

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij