Aktualności - „Kamienne Gody” Jadwigi i Alojzego Groth - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

„Kamienne Gody” Jadwigi i Alojzego Groth

20 września 2017

Wyjątkową uroczystość obchodzili Jadwiga i Alojzy Groth z Tuchomia. 70 lat razem - takim osiągnięciem może pochwalić się niewiele par. To najdłuższy staż małżeński w gminie Żukowo.

Rodzina uroczystość odbyła się w Dworku Oleńka w Tuchomiu. Poprzedziła ją msza święta poprowadzona przez proboszcza parafii w Chwaszczynie ks. Piotra Grubę. Do rąk małżonków trafiły okolicznościowe gratulacje, nagrody, kwiaty i upominki. Państwo Groth otrzymali również błogosławieństwo od Ojca Świętego Franciszka, a także wyrazy uznania od Arcybiskupa Metropolii Gdańskiej Sławoja Leszka Głódzia. Z dostojnymi jubilatami spotkał się Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, który składając życzenia podkreślił, że Państwo Groth muszą być wyjątkowo dobrymi ludźmi, skoro już tyle lat są razem. Nie zabrakło także gromkiego „sto lat” i symbolicznej lampki szampana oraz okolicznościowego zdjęcia.

Jadwiga, z domu Żywicka i Alojzy Groth związek małżeński zawarli 16 września 1947 roku. Urodziło im się pięcioro dzieci – trzy córki i dwóch synów. Niestety dwie córki już nie żyją. Państwo Groth doczekali się 9 wnuków oraz 12 prawnuków.

Alojzy urodził się w 1921 roku. Do szkoły chodził w Rębiechowie – w tym czasie nie było szkoły w Baninie. Do Tuchomka (część wsi Tuchom) przeprowadził się w 1937 roku.

W czasie wojny dostał wezwanie do niemieckiego wojska. Przez 21 miesięcy służył w Grecji na Krecie, potem skierowany został do Bułgarii. Tam został postrzelony i na 9 miesięcy trafił do szpitala brytyjskiej niewoli. Rok spędził w obozie jenieckim na terenie Belgii, a stamtąd Anglicy zaokrętowali ok. 2 tys. Polaków na statek i zawieźli do Gdyni. Antonii po powrocie z wojny pomagał rodzicom w gospodarstwie, pracował też w zakładzie wywożącym śmieci i przez kilka lat w stolarni. Przez trzy kadencje był radnym – najpierw w Kielnie, gdzie do 1976 roku mieściła się Gmina, a potem w Żukowie. W 1981 roku przeszedł na emeryturę.

Jadwiga i Alojzy byli sąsiadami. Ślub kościelny wzięli w parafii w Chwaszczynie, a cywilny w Baninie, bo wówczas Tuchom należał do gminy Banino. Razem prowadzili gospodarstwo rolne, które przekazali synowi Stanisławowi.


Informację wprowadził(a): Beata Bujnowska-Kowalska (2017-09-20)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Przekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowuje do strony na temat jakości powietrza w Żukowie

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij