Aktualności - „KASZUBKI” gościem „41 Międzynarodowego Jarmarku Folkloru” w Węgorzewie - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

„KASZUBKI” gościem „41 Międzynarodowego Jarmarku Folkloru” w Węgorzewie

16 sierpnia 2018

W dniach 04 – 05 sierpnia 2018 r. miał miejsce wyjazd Zespołu Wokalnego KGW Chwaszczyno „KASZUBKI” do Węgorzewa  (woj. warmińsko – mazurskie).

Celem naszego wyjazdu była promocja regionu Kaszub i Gminy Żukowo podczas „41 Międzynarodowego Jarmarku Folkloru” – imprezy będącej największym świętem folkloru regionu Warmii i Mazur, odbywającej się z udziałem twórców i zespołów ludowych z różnych regionów Polski i krajów ościennych (Białorusi, Litwy, Rosji i Ukrainy).

Zespół zaprezentował się na scenie jarmarku w obszernym, 40 minutowym bloku programowym. Swój występ rozpoczęliśmy od słownej mini prezentacji regionu Kaszub i gminy Żukowo, na treść której złożyły się ogólne informacje o regionie, o naszych kaszubskich wartościach, o języku, kulturze i sztuce ludowej, barwach regionu ukazanych w hafcie kaszubskim, a także legenda o powstaniu Kaszub – przeplatanej wykonaniem  pieśni „Kaszëbsczé  Nótë” oraz skocznej polki. Następnie wykonaliśmy blok złożony z 10-ciu kaszubskich utworów wokalnych.

Udział „KASZUBEK” w Jarmarku miał miejsce na zaproszenie głównego organizatora wydarzenia –  Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Wyjazd na Mazury był też dla zespołu okazją do tego, by zwiedzić jeden z najcenniejszych gotyckich zabytków w Polsce – wzniesiony w drugiej połowie XIV w. zamek w Lidzbarku Warmińskim –  ze względu na wielkość i wspaniałą architekturę nazywany Wawelem Północy.

Podążając w kierunku Węgorzewa na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się też w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce, zwanym Częstochową Północy. Początki kultu Matki Boskiej  sięgają tu XIV w. Według ustnie przekazywanej informacji więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec dzięki interwencji Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie Jej figurkę z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłynęła licznymi cudami. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. Zwiedzanie sanktuarium połączyliśmy z wysłuchaniem koncertu, który wykonywany jest na XVIII-wiecznych organach, odznaczających się wspaniałym brzmieniem oraz bogatą rzeźbiarską dekoracją.

Lidzbark, Święta Lipka, wspólnie spędzony sobotni wieczór, ale przede wszystkim barwny „41 Międzynarodowy Jarmark Folkloru” – ten wyjazd i wydarzenie z pewnością zapiszemy jako jedno z ważniejszych w życiorysie zespołu.

Wyjazd zespołu do Węgorzewa odbył się dzięki wsparciu finansowemu, którego udzielił nam Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

[Tekst: D. Jastrzębska, Zespół „KASZUBKI”]


Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2018-08-16)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Przekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowuje do strony na temat jakości powietrza w Żukowie

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij