Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Żukowianie na obchodach Dnia Jedności Kaszubów w Chmielnie

20 marzec 2017

Tegoroczne główne obchody Dnia Jedności Kaszubów odbyły się w Chmielnie.

Wieś ta przez wieki była własnością norbertanek z Żukowa. Ten najpiękniejszy zakątek Szwajcarii Kaszubskiej uznawany jest przez wielu za Serce Kaszub. Ciekawostką jest, że Chmielno na kartach historii pojawiło się w podobnym czasie co same Kaszuby. Coroczne obchody nawiązują do bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 r., w której nazwał księcia szczecińskiego Bogusława I „duce Cassubie” - księciem Kaszub. Jest to najstarszy zapis nazwy Kaszuby.

W chmieleńskich uroczystościach brali udział liczni przedstawiciele Gminy Żukowo z Burmistrzem Wojciechem Kankowskim na czele. Żukowski oddział ZKP reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Krystyna Rogalewska, Grażyna i Jacek Derra, oraz duża grupa członków z prezesem Józefem Belgrau. Zaś w poczcie głównym Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego oddział żukowski reprezentowała Genowefa Zasada. Także przedstawiciele oddziałów ZKP z Banina i Chwaszczyna brali aktywnie udział w Święcie.

Obchody o godz. 11.00 rozpoczęła uroczysta Msza św. sprawowana w pięknej kaszubszczyźnie przez ks. Damiana Klajsta rodem z Borowego Młyna na Gochach. Z kościoła paradny pochód przeszedł malowniczymi uliczkami do miejscowego Zespołu Szkół, gdzie na hali sportowej  Prezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt w obecności ministra, parlamentarzystów, samorządowców i licznego tłumu ogłosił otwarcie Dnia Jedności Kaszubów 2017. Obchodom towarzyszyły: Wystawa akordeonów, Wystawa poświęcona Józefowi Chełmowskiemu, występy artystyczne, liczne stoiska rękodzieła ludowego, stoiska wydawnictw oraz Turniej Gry w Baśkę.

Po godz. 15.00 na akordeonach zagrało jednocześnie 351 muzyków. Mimo, że następny rekord w jednoczesnej grze na akordeonach nie został pobity, to występ tylu akordeonistów zrobił na obecnych duże wrażenie. W koncercie swój udział mieli także mieszkańcy Borkowa. Rodzina Galińskich była szczególnie ulubiona przez obiektywy aparatów i kamer. Na koniec Wójt Gminy Chmielno Jerzy Grzegorzewski podziękował wszystkim za aktywny udział w święcie. Uczestnicy żegnali się słowami: „Do zobaczenia za rok”. Może tym razem, w marcu 2018 r., koło kaszubskiej historii zatrzyma się w Żukowie?

 


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2017-03-20 08:35:33)
Informację zmodyfikował(a): Natalia Piotrzkowska (2017-03-20 08:39:07)
Liczba odwiedzin: 756
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij