Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Zaproszenie na Dzień Jedności Kaszubów - powiększ

Zapraszamy na XIV Dzień Jedności Kaszubów!

17 marzec 2017

Dzień Jedności Kaszubów (kasz. Dzéń Jednotë Kaszëbów) – święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX.

19 marca 1238 papież zatytułował Księcia Szczecińskiego z rodu Gryfitów „księciem Kaszub” (łac. clare morie duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I (zm. 1187) zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to prawdopodobnie pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

Obchody święta mają na celu promowanie kultury kaszubskiej. Organizowane są kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieł, spotkania rocznicowe upamiętniające chwile znaczące dla Kaszub na przełomie lat, przypominające istotne wydarzenia lub postacie, które miały wpływ na ich historię. Tradycyjnym elementem obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest turniej gry w kaszubską „Baśkę”.

Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Wcześniej dzień ten obchodzono jako Święto Kaszub. Od 2006 roku wzbogacono go wspólnym muzykowaniem akordeonistów (nie tylko z Pomorza). Corocznie podczas spotkania podejmowana jest próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Zawsze do gry służą akordeonowe aranżacje znanych kaszubskich melodii. Ostatni rekord należy do Bojana, gdzie zagrało wspólne 371 osób.

W tym roku Dzień Jedności Kaszubów odbędzie się w Chmielnie i rozpocznie się o godzinie 11:00 uroczystą Mszą Świętą z kaszubską liturgią słowa. O godzinie 15:00 rozpocznie się bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach.

 


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2017-03-17 09:42:42)
Informację zmodyfikował(a): Natalia Piotrzkowska (2017-03-17 09:47:32)
Liczba odwiedzin: 340
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij