Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Rolnicy z gminy Żukowo z wizytą na Łotwie

12 lipiec 2017

Pod koniec czerwca grupa rolników wraz z delegacją z Urzędu Gminy w Żukowie odwiedziła, w ramach współpracy zagranicznej, gminę partnerską Balvi. Wyjazd był dobrą okazją do zapoznania się z funkcjonowaniem gospodarstw rolnych na Łotwie, a także wzięcia udziału w corocznym Festiwalu w Balvi.

Kilkudniowy pobyt na Łotwie poprzedziła wizyta w Wilnie oraz spotkanie z radcą Jarosławem Ćwiekiem-Karpowiczem z Ambasady Polskiej w Rydze.

Zorganizowane przez partnerską gminę Balvi odwiedziny w gospodarstwach rolnych, pozwoliły rolnikom z gminy Żukowo na porównanie sposobu uprawiania roli w Polsce i na Łotwie. Mieli oni okazję zobaczyć jedno z największych i najnowocześniejszych indywidualnych gospodarstw (około 3 tys. ha), które przekwalifikowało się na uprawę zbóż oraz nieco mniejsze (300 ha), pokazowe gospodarstwo, które również zajmuje się uprawą zbóż, a hobbistycznie uprawia sad. W 2012 roku gościł w nim prezydent Łotwy Andris Berzins. Niezmiernie ciekawą okazała się wizyta w gospodarstwie „Baki” specjalizującym się w hodowli owiec. Atrakcją były niewątpliwie farma jeleni, prywatna kolekcja starych narzędzi i sprzętu domowego oraz możliwość uczestniczenia we mszy w tzw. Kościele Augustowskim w Północnej Latgale.

Co roku w lipcu w Balvi odbywa się Festiwal. W tym roku był on szczególny, bowiem w czerwcu odbyły wybory samorządowe, w których wybrany został nowy burmistrz oraz Rada Miejska. Podczas Festiwalu mieszkańcy gminy Balvi mieli okazję poznać nowego burmistrza Aigarsa Pušpursa i radnych. Tegorocznej uroczystości towarzyszyło hasło przewodnie „Life as a journey”, stąd też uczestnicy parady, która przemaszerowała ulicami miasta, mieli stroje i rekwizyty związane z podróżą. Podczas uroczystości burmistrz wręczył wyróżnienia dla przedsiębiorców i pracowników oraz nagrody za najpiękniejsze zagrody i balkony. Festiwalowi towarzyszył jarmark oraz koncerty.

Delegacja z Urzędu Gminy odbyła spotkanie z nowym burmistrzem Balvi, który zadeklarował kontynuację współpracy partnerskiej na co najmniej dotychczasowym poziomie. Była to także okazja do poznania partnerskich miast Balvi z Litwy i Białorusi.

Na prośbę Burmistrza Gminy Żukowo Wojciecha Kankowskiego, w ramach współpracy zagranicznej i wsparcia edukacji na Łotwie, delegacja z Gminy Żukowo przekazała na ręce burmistrza Balvi telewizor dla jednej ze szkół w gminie.

Wizytę w partnerskiej gminie Balvi z pewnością należy zaliczyć do udanych. Burmistrz Gminy Żukowo przesłał słowa uznania i podziękowania za organizację pobytu i serdeczne przyjęcie.


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Beata Bujnowska-Kowalska (2017-07-12 15:35:04)
Informację zmodyfikował(a): Beata Bujnowska-Kowalska (2017-07-14 14:40:45)
Liczba odwiedzin: 1136
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij