Oficjalny portal Urzędy Gminy w Żukowie

Gmina Żukowo

Menu główne


Narzędzia

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Dwie dwumetrowe pisanki stanęły na rondach w Żukowie

13 kwiecień 2017

W Żukowie już tradycyjne od pięciu lat w okresie przed Wielkanocą wystawiana jest pisanka pomalowana w kaszubskie wzory. Tym razem dwa dwumetrowe jajka stanęły na rondach.

Pisanki pomalowane zostały we wzornictwo kaszubskie i w tym roku stanęły na rondzie sióstr Norbertanek oraz  Karola Kreffty. Na pewno każdy, kto przejeżdża przez miasto zwróci na nie uwagę, bowiem nie sposób ich przegapić.

- W Żukowie stanął symbol rodzącego się życia, z którym nierozłącznie związane są święta Wielkiej Nocy, w tym roku będzie w dwójnasób, bo aż dwie pisanki, które udekorowane zostały palmetą haftu żukowskiego – podkreśla burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski.

Tradycyjnie od 2013 roku jajko z haftem szkoły żukowskiej ustawiane było na skwerku przed Urzędem Gminy. Wówczas malunki odwzorowujące żukowski haft wykonała Gabriela Fryauf z KGW w Łapinie. Jednak poprzednie, gipsowe jajko zostało już mocno zniszczone, stąd decyzja o nowych, dwóch dwumetrowych pisankach, które wykonane zostały z fibeglassu, materiału wyjątkowo mocnego i wytrzymałego. Średnica jajka to około 140 cm, a waga to zaledwie 30 kg. Pisanki mają promować kaszubską kulturę i z pewnością dodają miastu świątecznego klimatu. Będą eksponowane do 20 kwietnia. Na postawienie ich na rondach zgodę wyraziła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Natalia Piotrzkowska (2017-04-13 13:12:35)
Informację zmodyfikował(a): Natalia Piotrzkowska (2017-04-13 13:13:26)
Liczba odwiedzin: 1333
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryDziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plUrząd Komunikacji Elektronicznej - przejście na stronę http://www.uke.gov.pl/Program 500+ - przejście na stronę http://www.gops.zukowo.plOSP Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Zamknij